אל על: ההנפקה מתקיימת היום

על פי הערכות המשקיע החרדי אלי רוזנברג צפוי לרכוש בהנפקה מניות בשווי 101 מיליון דולר, שיקנו לו כ-44.9% מהחברה ואת השליטה בה


12:20 ,16.09.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

לאחר תהליך ארוך שנמשך חודשים היום מתבצעת הנפקת מניות אל על לציבור בהיקף של 150 מיליון דולר. בעקבות ההנפקה צפויה אל על לקבל בעל שליטה חדש.

 

על פי הערכות, המשקיע החרדי אלי רוזנברג צפוי לרכוש בהנפקה מניות בשווי 101 מיליון דולר, שיקנו לו כ-44.9% מהחברה ואת השליטה בה - כך לפי מקורבים לרוזנברג. רוזנברג, בן 26 מירושלים, הוא בנו של קני רוזנברג - איש עסקים ובעל עסקי סיעוד בארה״ב. את יתר המניות אמורה לרכוש מדינת ישראל או גופים מוסדיים.

 

אל על דיווחה כי קיבלה את האישורים הנדרשים להנפקה מרשות ניירות ערך. ההנפקה תתבצע לפי מחיר מינימום של 67.1 אגורות למניה (מחיר המניה היום הוא 73 אגורות), והחברה תנפיק 753 מיליון מניות בשיטת מכרז - כך שמי שיגיש את ההצעה הגבוהה ביותר - יוכל לרכוש אותן.

 

כספי ההנפקה ייועדו להשבת תשלומי כרטיסי טיסה שבוטלו ללקוחות הישראלים, שחובות החברה כלפיהם עומדים על כ-400 מילון שקל. לאחר ההנפקה, המדינה תעמיד לאל על ערבות בשיעור של 75% לנטילת הלוואה מגוף מממן (או לגיוס החוב באמצעות אג״ח, מהלך שהמדינה תצטרך לאשר).

 

המדינה התחייבה לרכוש מניות שהציבור לא יקנה בהחזקה של עד 44.99%, כשהיא מקווה שהשוק יביע תמיכה, ירכוש מניות ויקטין את החזקות המדינה בחברה.

 

המדינה הודיעה במתווה שסוכם כי תחזיק במניות שתרכוש במשך 18 חודשים, וועדה מיוחדת שיקים החשב הכללי תהיה אמונה על מכירתם לגורם שלישי. בהצעת המדף שאושרה לאל על נכתב כי לא ברור עדיין מתי החברה תשוב לטוס.

 

חברת כנפיים, בעלת השליטה הנוכחית באל על, תרד לאחר ההנפקה לאחזקה של 15.2% ממניות החברה.