בואינג המרוויחה הגדולה מהטלת מס פליטות המזהמים בתעופה של האיחוד האירופאי

חברות תעופה ברחבי העולם מבטלות הזמנות של מטוסי איירבוס בגלל התחזוקה הגבוהה שלהם עם תשלום המס, ומעבירות הזמנותן ליצרניות אמריקאיות


00:00 ,08.05.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

יצרניות מטוסים אמריקאיות, ובעיקר חברת בואינג, מקבלות הזמנות לייצור מטוסים חדשים בקנה מידה גדול מהרגיל ממדינות שונות, בראשן סין, לאור סירובה של האחרונה לרכוש את מוצרי היצרנית האירופאית איירבוס. זאת בגלל התעקשות האיחוד האירופאי על תשלום מס פליטת המזהמים של מובילים אוויריים. על כך מדווח המגזין "פורבס".

בדיווח נטען, שסין היא אחת מ-21 מדינות שאמרו שבדעתן לנקוט צעדי מחאה בעקבות התעקשות האיחוד האירופאי להרחיב את מס פליטות המזהמים גם לתעשיית התעופה.

חברת Eastern China Airlines הודיעה לאחרונה על כוונתה לרכוש 20 מטוסים בואינג מדגם 777, בערך של 6 מיליארד דולר, בעוד שבדעתה למכור את מטוסי האיירבוס שברשותה, מדגם A340-600, שערכם נאמד ב-708 מיליון דולר, לחברת בואינג, לאור עלות התחזוקה הגבוהה שלהם.

מטוסי הבואינג שהחברה הזמינה אמורים להימסר לידיה בשלבים, החל מ-2014 ועד 2018. הכרזת החברה היא ניצחון גדול לבואינג והפסד ענק לאיירבוס, דיווח "פורבס".

בינתיים, בואינג דיווחה שהרווח שלה עלה ב-30% ברבעון הראשון של השנה ושהיא מגבירה את קצב הייצור כדי לעמוד בדרישה הגוברת.

בחודש מרץ הזהיר יו"ר החברה האם של איירבוס, שהחברה נדונה ל"אמצעי תגמול" מצד בואינג ושתעשיית התעופה המסחרית האירופאית תפסיד את עסקיה במידה והאיחוד האירופאי לא יגיב בחיוב למחאת חברות התעופה נגד מס פליטות המזהמים.

הוא הוסיף, שממשלת סין הקפיאה הזמנה של 35 מטוסים רחבי גוף של איירבוס שהזמינו חברות תעופה סיניות, והביע חשש שהדבר יגלוש ל"מלחמה מסחרית", בה תוחזק איירבוס כ"בת ערובה".