הסכם קיבוצי ראשון לטייסי ק.א.ל

עשרות טייסי חברת המטענים האווירית יהנו לראשונה מהעסקה בהסכם קיבוצי. ההסכם יכלול בין היתר תוספות שכר והסדרת ׳אורחות חייהם׳ של הטייסים היוצאים לעתים לסבבי טיסה ארוכים המגיעים אף לתשעה ימים בסבב אחד


11:56 ,05.05.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

ההסתדרות, ועד עובדי הטייסים בק.א.ל - קווי אוויר למטען בע״מ והנהלת החברה חתמו על הסכם קיבוצי ראשון שיחול למשך שלוש שנים על עשרות הטייסים המועסקים בק.א.ל.

 

המו״מ לחתימת ההסכם לווה מצד נציגות העובדים על ידי יו״ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי, ממונה חטיבה אווירית ארצית עו״ד קרנית שפר-לידור, יו״ר הוועד קברניט ערן רוזנטל, חבר הוועד קברניט גיא שחר ועו״ד נטלי שוכובצקי ממשרד עו״ד שילוני. מצד הנהלת החברה השתתפו נציג בעלי החברה וסגן יו״ר הדירקטוריון מולי רבינא, סמנכ״ל הכספים יריב בר-אור, סמנכ״ל מבצעים קברניט שי גיל, מנהלת משאבי אנוש שרון לוי, ועו״ד אפרת דויטש.

 

חברת ק.א.ל היא חברה העוסקת בשינוע מטענים אוויריים בין יעדים שונים בעולם. מטוסי החברה טסים בין ישראל ושישה יעדים באירופה, בארה״ב ובמקסיקו. בחברה כ-40 טייסים שהתאגדו בהסתדרות לפני כשנה וחצי, והם חלק מכ-800 אלף עובדים במשק המיוצגים על ידי ההסתדרות.

 

ההסכם הינו הסכם קיבוצי ראשון והיסטורי בחברה ומסדיר את תנאי העסקתם של טייסיה, הן בהיבט הכלכלי והן בהיבט תנאי העבודה. דגש מיוחד הושם על ׳אורחות החיים׳ של הטייסים בשל העובדה שהם - בשונה מכל חברות התעופה הישראליות האחרות - יוצאים מהארץ לסבבי טיסה ארוכים המגיעים לעתים גם לתשעה ימים בסבב אחד.

 

ההסכם כולל מתן תוספות שכר בשיעורים שונים, בהתאם לסוג הטייס והוותק. בנוסף הוגדר היקף משרה בסיסית חודשית (הכוללת מספר ימי עבודה, מספר שעות טיסה ומספר שבתות) ואף נקבע תגמול בגין העסקה מעבר למשרה הבסיסית ותגמול מיוחד עבור טיסות בשבתות שמעבר למשרה הבסיסית; הוטלה מגבלת תכנון חודשי הקובעת מגבלות על אורך סבבים הטיסה ונקבע מנגנון כוננות והוסכם על תגמול עבור ימי סרק בהם נמצאים הטייסים מחוץ לביתם אך לא מבצעים פעילות טיסתית. כמו כן הוסדר נושא החכירות הרטובות בחברה.

 

סעיפים נוספים בהסכם קובעים תקופת ניסיון וקבלת קביעות בחברה, מנגנוני סיום העסקה של טייסים, מעמד ועד עובדי הטייסים בחברה והסדרת תנאי ההפרשות וההפקדות לפנסיה.

 

יו״ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, מסר: ״אני מברך על חתימת הסכם מצוין ואיכותי. כל הכבוד לוועד העובדים ולהנהלת החברה שהתעלו על כל המכשולים וחתרו לתוצאה מצוינת לטובת כל הצדדים. יישר כוח לקרנית ממונת החטיבה ולנטלי ממשרד שילוני שעמלו ללא לאות לגיבוש ההסכם״.

 

יו״ר ועד עובדי הטייסים, קברניט ערן רוזנטל: ״חתמנו על הסכם קיבוצי ראשון לטייסי ק.א.ל, הסכם היסטורי המסדיר באופן מאוזן את יחסי העבודה בחברה לטובת כל הצדדים. ההסכם יתמוך בצמיחת החברה ושגשוגה הכלכלי תוך שמירה על רווחת עובדיה״.