רש״ת: נתב״ג בעיצומן של הכנות לקראת חזרת הפעילות

נמל התעופה בן גוריון מיישם שלבים מוקדמים של פתיחת השמיים לתעופה וחותר ליצירת אזור corona free בשדה התעופה. שמואל זכאי, מנהל נתב״ג: חלק מאסטרטגיית היציאה הינו חידוש הטיסות הבינלאומיות לישראל וממנה, אנו מייחסים חשיבות עליונה למניעת התחלואה


12:06 ,13.05.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

נמל תעופה בן גוריון והעומדים בראשו נערכים לקראת פתיחת השמיים לתעופה וחזרה לפעילות תחת הגבלות בשל המשך התפשטות נגיף הקורונה. מדוברות רשות שדות התעופה נמסר כי נמל התעופה בן גוריון מצוי בעיצומן של הכנות לקראת חזרת הפעילות תוך כדי נקיטת אמצעי זהירות מקדימים.

 

שמואל זכאי, מנהל נתב״ג, ציין כי ״חלק מאסטרטגיית היציאה מהמשבר התעופתי כתוצאה מהתפרצות הקורונה הינו חידוש הטיסות הבינלאומיות לישראל וממנה. חידוש הטיסות ופתיחת השמיים מצויים בסדר היום הציבורי והתעופה מהווה רכיב מרכזי בהתנעת הכלכלה בישראל. אנו ניישם את כלל הקווים המנחים הן הבינלאומיים והן של הרשויות בישראל ביניהם שמירת ריחוק שמירת הגינה מתחייבת, ציוד מגן וחבישת מסכה בכל נקודות השירות״.

 

זכאי הוסיף כי ״חברות תעופה המבקשות לשוב ולטוס לישראל תאלצנה לאמץ את המלצות משרדי הבריאות ורשות התעופה האזרחית תוך נקיטת יישום מגוון רחב של אמצעים וצעדים המיועדים למניעת הידבקות. נמל התעופה בן גוריון מבצע צעדי מניעה מוקדמים, ואנו מייחסים חשיבות עליונה למניעת התחלואה שתאפשר לעובדים והנוסעים להישמר ברמת בטיחות בריאותית גבוהה בהגיעם לנמל התעופה ובדרכם ובחזרתם מחו״ל״.

 

מדוברות רש״ת נמסר כי גובשו נהלים עבור תהליך קבלת נוסעים היוצאים לחו״ל אולם תהליך הכניסה לישראל טרם סוכם ונמצא על שולחנם של מקבלי ההחלטות. נזכיר כי נוהל איסור כניסת זרים לישראל וכניסת ישראלים לבידוד ביתי נמשך בשעה זאת עד ל-30 במאי.

 

מדוברות רש״ת נמסר כי תהליך הנוסעים היוצאים לחו״ל יחוייב בהגעה של הנוסעים כארבע שעות לפני הטיסה. הכניסה לטרמינל 3 - הטרמינל היחיד הפעיל לטיסות לחו״ל - תותר לנוסעים הטסים בלבד וכניסת מלווים לטרמינל לא תתאפשר בשל חובת הריחוק. בשערי הטרמינל ייבדק כרטיס הטיסה של הנוסע וכרטיס העלייה למטוס אשר יופק בצ׳ק-אין מוקדם מהבית כמו גם דרכון. כמו כן תבוצע לנוסעים בכניסה לטרמינל בדיקת חום ותיבדק חובת חבישת מסכה.

 

עוד נמסר מדוברות רש״ת כי נוסע עם חום לא יוכל להיכנס לטרמינל והודעה על כך תועבר לחברת התעופה בה אמור היה הנוסע לטוס. נוסע שלא ידפיס כרטיס עלייה למטוס בבית יוכל לעשות זאת בקיוסקים הפזורים בטרמינל בכדי שיוכל להשלים את הליך הצ׳ק-אין. העברת הנוסע לדלפקי חברת התעופה לצורך מסירת מזוודה תיעשה תוך שמירה על מרחק של 2 מטר מנוסע לנוסע. דלפקי הצ׳ק-אין ישמשו לשליחת מזוודה בלבד.

 

עוד נמסר מדוברות רש״ת כי חיטוי יתבצע באופן תדיר וכי בטרמינל פוזרו תכשירי חיטוי ידיים.

 

גורם בכיר ברשות שדות התעופה ציין כי ״אנו מנסים כרגע למצוא את הפלטפורמה לבידוק רפואי כחלק ממסע הנוסע בטיסה מישראל ובכניסה לישראל על ידי הפקת ויזה רפואית או דרכון/כרטיס רפואי אישי, בזמנים מהירים. אנו מקווים ליצור מצב בו יוכל נוסע הרשאי לטוס להציג ויזה רפואית/דרכון רפואי לחברת התעופה. אנו מנסים לייצר מצב בו נוסע יגיע לשדה התעופה ויבצע בדיקה רפואית בכניסה אלא אם יציג בדיקה תקפה שביצע בפרק הזמן הנדרש טרם הטיסה או אישור רשמי שהוא מחוסן למחלה (ובריא)״.

 

מדוברות רש״ת נמסר כי ״נקטנו בכל הצעדים המתאימים בתחומים בהם ניתן לעשות שימוש בעתיד הקרוב ואנו פועלים על מנת להכשיר את שדה התעופה כולו. העובדים במחסומי האבטחה והעובדים שיבואו במגע עם הציבור יחבשו מסכות בכל עת. דלפקי דיילות ודיילי הקרקע מוגנו בחציצת מגן. מדבקות ריחוק הוצמדו לרצפת הטרמינל. שלטי הכוונה לריחוק פוזרו בטרמינל ועל צגי דלפקי חברות התעופה. הוספנו רובוטים לניקוי וברחבי הטרמינל פוזרו מתקנים רבים לחיטוי ידיים ומשטחים יעברו ניקוי בחומר מחטא לעיתים קרובות. כלל עובדות ועובדי החברות הפועלות בנתב״ג ימוגנו על פי הנדרש במסכות פנים ויעברו בדיקת חום בכניסה לנתב״ג״.

 

עוד נמסר מדוברות רש״ת כי פתיחת חנויות הדיוטי פרי צפויה להיות מדורגת. 

 

נזכיר כי לפני חודשיים טענה רש״ת כי היא נמצאת ״במשבר הקשה בתולדותיה״ עם פגיעה ישירה של כ-200 מיליון שקל בהכנסות וכן פגיעה עקיפה של כמיליארד שקל. בעקבות הערכת מצב שתקיימו ראשי רש״ת נידונו צעדי חיסכון על מנת לצמצם את הפגיעה הכלכלית הקשה של רשות שדות התעופה בהם הוצאתם המיידית של כ-2000 עובדים לחופשה ללא תשלום, ביטול שעות נוספות לכל העובדים, קיצוץ של 10 אחוז בשכר הבכירים, עצירה ותכנון של פרויקטים עתידים והקפאת תקציב הפיתוח וצעדים נוספים.