רש"ת: אנו מנהלים מגעים לבדיקת תהליך הגבלת המשקל

לטענת רש"ת הגבלת המשקל הינה נגזרת של הוראות החוק בנוגע ליחידת משקל המותרת להרמה ולטלטול באופן ידני וכן של מדיניות רש"ת להקפדה על סביבת עבודה בטוחה בקרבת המטוס. אמיר שני לסיטרמן: ההגבלה תהווה פגיעה קשה במגזר היצוא הישראלי


00:00 ,14.01.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

לטענת רש"ת הגבלת המשקל הינה נגזרת של הוראות החוק בנוגע ליחידת משקל המותרת להרמה ולטלטול באופן ידני וכן של מדיניות רש"ת להקפדה על סביבת עבודה בטוחה בקרבת המטוס. אמיר שני לסיטרמן: ההגבלה תהווה פגיעה קשה במגזר היצוא הישראלי
 
רשות שדות התעופה הגיבה אתמול למכתבו של אמיר שני, יו"ר ארגון הגג של סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, אל מר גדעון סיטרמן, מנכ"ל משרד התחבורה, בו טען שני כי כוונתה של רש"ת להגביל את משקל המטענים המוטענים בטעינה ידנית למטוסים, למשקל מקסימום של 50 ק"ג, "תהווה פגיעה קשה במגזר היצוא הישראלי".
 
מדוברות רש"ת נמסר בתגובה כי "רש"ת מנהלת מול הגורמים המקצועיים מגעים לבדיקת התהליך של הגבלת המשקל שהוא נגזרת של הוראות החוק במדינת ישראל בנוגע ליחידת משקל המותרת להרמה ולטלטול באופן ידני וכן של מדיניות רש"ת להקפדה על סביבת עבודה בטוחה בקרבת המטוס. רש"ת מיישמת מדיניות של הידברות רציפה ומקצועית עם לקוחותיה ופועלת ברגישות ובשיקול דעת תוך ראיית מכלול הצרכים ביניהם רמת הבטיחות אליה אנו מחויבים".
 
מדוברות רש"ת נמסר עוד כי בעקבות פניות של מספר גורמים התקיימה בשבוע שעבר פגישה בהנהלת נתב"ג בהשתתפות מנכ"ל יאט"א, מנהלי מחלקות הקרגו בחברות התעופה, מנהלי חברות הקרגו והחברות הזכייניות שמפעילות שירותי קרגו בנתב"ג. לדברי רש"ת, "בפגישה לובנו חלק מהנושאים שהיו במחלוקת וסוכם על המשך ההידברות".
 
כזכור, במכתבו של מר שני, אשר העתקים ממנו נשלחו אל קובי מור, מנכ"ל רש"ת, אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, יניב סוראני, מנהל מחלקת קרגו ביאט"א, ואל חברי ארגון הגג של סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, כותב שני כי עד כה לא נתנה הנהלת רש"ת לחברות התעופה כל הסבר מניח את הדעת להחלטה זו. בנוסף לכך, טוען שני, רש"ת טרם נתנה לחברות התעופה כל פתרון מעשי וחלופי לטעינת מטענים במשקל העולה על 50 ק"ג.
 
שני מבקש להבהיר במכתבו למנכ"ל משרד התעופה כי החלטת רש"ת מהווה פגיעה בלתי הפיכה במספר חברות ישראליות המייצאות מטענים במשקל עד 100 ק"ג למשגור.
 
שני מוסיף וכותב כי "על פי ניתוח שוק שערך בנושא זה ארגון הגג של סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, מתברר שכ-35% מכלל המטענים המובלים במטוסים צרי גוף מישראל לשאר מדינות העולם הנם מעל 50 ק"ג, ובחלק מן חברות התעופה אף מעבר לכך". לדוגמה, כותב שני, "כ-85% מהמטענים המובלים בחברת התעופה הרומנית Tarom עולים על 50 ק"ג."
 
לדבריו, "לא זו בלבד שהרשות לא שקלה כראוי את המשמעויות הנובעות מהחלטה זו, האחראים להחלטה זו לא טרחו כלל לבדוק הנושא מול חברות התעופה ואינם מבינים כלל את ההשלכות הישירות והעקיפות של שינוי זה על ציבור חברות השילוח הבינלאומי, יצואנים, יבואנים וסחר החוץ של מדינת ישראל בכלל".
 
בסיום מכתבו מבקש שני ממנכ"ל משרד התחבורה, מר גדעון סיטרמן, להתערב באופן מיידי להקפאת נושא הגבלת המשקל, ולפתיחת דיאלוג מקיף עם החברות הנפגעות מהחלטה זו.