החל מ-1 בנובמבר: משאיות, אוטובוסים ואמבולנסים יחויבו בהתקנת מערכות בטיחות מצילות חיים

התקנה תחול על כל כלי הרכב במשקל כולל מעל 3.5 טון. מדובר במערכת בקרת סטייה מנתיב ומערכת שמירת מרחק מלפנים


10:51 ,02.02.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

צעד נוסף במאבק בתאונות הדרכים. שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ חתם אתמול (ב') על תקנה חדשה, שתחייב משאיות, אוטובוסים ואמבולנסים משנת ייצור 2012 ואילך להצטייד במערכות בטיחות מצילות חיים בכלי הרכב.

 

על פי התכנית, החל מ-1 בנובמבר יחויבו משאיות, אוטובוסים ואמבולנסים בעלי משקל כולל של מעל 3.5 טון בהתקנת שתי מערכות מצילות חיים, מערכת בקרת סטייה מנתיב ומערכת שמירת מרחק מלפנים. מועד התחולה נקבע במטרה לאפשר לציי הרכב הקיימים להיערך ליישום התקנה החדשה.

 

מערכת בקרת סטייה מנתיב מתריעה בפני הנהג על סטייה של הרכב מנתיב הנסיעה, כשמערכת שמירת מרחק מלפנים מזהה מכשול מלפני הרכב, או אי שמירת מרחק בין כלי הרכב בכביש, ומתריעה על כך בפני הנהג.

 

סמנכ"ל בכיר תנועה במשרד התחבורה, אבנר פלור, ציין כי מערכות הבטיחות יותקנו באמצעות יצרנים מקומיים, או נציגי היצרנים מחו"ל, בדומה להתקנות המבוצעות כיום בכלי הרכב הפרטיים.

 

יצוין כי משאיות, אוטובוסים או אמבולנסים חדשים במשקל כולל מעל 3.5 טון שהגיעו לישראל החל מנובמבר 2015, כבר מצוידים במערכות בטיחות אלה.

 

השר כץ ציין כי מדובר במערכות מצילות חיים ממדרגה ראשונה, העשויות לצמצם באופן משמעותי את תאונות הדרכים בהן מעורבים אוטובוסים ומשאיות ולחסוך בחיי אדם רבים.

 

שתי המערכות נבחנו על ידי מדינות האיחוד האירופאי, הוכחו כמערכות בטיחות בעלות פוטנציאל גבוה לצמצום מספר הנפגעים בתאונות דרכים, ועמדו במבחן של עלות מול תועלת. לכן הוחלט על ידי יצרני הרכב להתקין את המערכות בכלי הרכב, בהתאם לתקינה האירופאית.

 

חובת התקנת מערכות הבטיחות היא צעד משלים שיזמו משרדי התחבורה ורשות המסים למתן תמריצי מס הניתנים החל מאוגוסט 2013 לכלי רכב פרטיים שיובאו לארץ עם מערכות בטיחות, במטרה לעודד רכישה של כלי רכב בטיחותיים יותר. מדובר בהטבות מס הניתנות גם לכלי רכב שהתקינו מערכות בטיחות על ידי יצרנים מקומיים.