המובילים נגד משרד הביטחון

המשרד דורש להכניס מערכת נוספת על זו הקיימת המספקת אסמכתאות עבור עבודה ומוכן לממן מחצית ההתקנה


00:00 ,21.02.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

החל מ-1 באפריל עשוי משרד הביטחון למצוא את עצמו בבעיית כלים כבדים להובלה, שעלולה לפגוע ברמת הכוננות.

זאת בגלל דרישת המשרד להתקין במשאיות ובמובילים כבדים מערכת נוספת בשם "נתיבים" (לצורך אספקת אסמכתאות עבודה) על מערכת הג'י פי אס הקיימת. לדרישה לה מתנגדות חברות הובלה יבשתית וספקים, אלא אם המשרד ישתתף בעלות המלאה של התקנת המערכת ובתחזוקה החודשית שלה.

זאת ועוד, משרד הביטחון הודיע שהחל מ-1 באפריל, מובילים וספקים שלא יתקינו את מערכת "נתיבים" לא יוכלו לקבל עבודה.

מועצת המובילים והמסיעים מתנגדת לדרישה של המשרד, למרות שהוא התחייב בכתב לממן חצי מעלות התקנת המערכת – 700 שקל מתוך עלות התקנה של 1,350 שקל לרכב. "זה לא מספק אותי. אני דורש שמשרד הביטחון יממן את כל עלות הפרויקט, כולל האחזקה החודשית. לא מספיק שאנחנו לא מקבלים בשוטף, אני גם צריך ללכת להשקיע?", אמר יו"ר המועצה גבי בן הרוש.

בעקבות דרישת המשרד כבר הודיעו לו, ולמועצת המובילים והמסיעים, מספר חברות הובלה על כוונתן שלא להעמיד את הרכבים שלהם לרשות צרכי המשרד. במכתב ששלח מנכ"ל חברת שרות לחקלאי צדוק ישי צדוק למשרד הביטחון, נטען שהחברה אמורה להעמיד לרשות המשרד סדר גודל של כ-130 כלים, וסך עלות ההשקעה המשוערת במערכת החדשה עומדת על 400-450 אלף שקל. ללא השתתפות המשרד, נכתב, תיאלץ החברה להחזיר למשרד הביטחון את "המנדט ואת הזכות הגדולה לשרת את ביטחון ישראל".

לדברי בן הרוש, חברות הובלה מתחייבות מראש כלפי משרד הביטחון על מספר הרכבים שהם מוכנות להעמיד לרשותו. אולם לאור הדרישה החדשה, יירד מספר הכלים בשיעור ניכר ו"משרד הביטחון יישאר ללא כלי הכוננות שלו".