אושר סופית תוואי הרכבת לאילת

ברוב של 3 קולות אישרה אמש המועצה הארצית לתכנון ובניה את "התוואי המזרחי" להנחת מסילת הרכבת לאילת והתכנית הועברה להפקדה. הארגונים הירוקים מתנגדים


00:00 ,06.03.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

אתמול (יום ג') אישרה המועצה הארצית לתכנון ובניה את תוואי הרכבת לאילת. בכך למעשה קיבלה  המועצה הארצית את המלצת הועדה המחוזית לתכנון ובניה דרום להקים את המסילה על התוואי המזרחי של מסילת הרכבת לאילת – המלצה שאותה גיבה שר התחבורה והבטיחות בדרכים ישראל כץ. ההחלטה נתקבלה ברוב של 11 תומכים מול 8 מתנגדים והתכנית הועברה להפקדה.

בהמלצתה למועצה הארצית לתכנון ובניה נימקה הועדה המקומית את ההחלטה לבחור את החלופה המזרחית לאור כך שהתוואי הינו בעל התכנות הנדסית, עלותו הכספית נמוכה, תוואי זה מציע נוחיות תפעולית עם מיעוט סיכונים בטיחותיים וכן צמצום הפגיעה בסביבה ובכך, מעריכים בוועדה, חווית הנסיעה ברכבת, אשר אמורה לנוע במהירות של 220-260 קמ"ש, תהפוך לחוויה נופית.

התוכנית שהועברה להפקדה כוללת בסה"כ שלושה קטעים. הראשון בין באר שבע לדימונה, השני בין חצבה לבין אילת והמקטע השלישי שעורר את התנגדות הארגונים הירוקים, באורך של כ-60 ק"מ, בין דימונה לבין חצבה ("מישור ימין").

נציין כי התכנית אושרה חרף התנגדותם של ארגוני הסביבה הגדולים - המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע שטענו שהסלילה במקטע השלישי ("מישור ימין") תביא לפגיעה בטבע. במהלך הדיון אמש הם אף הציעו הצעה נגדית, להקים ועדה מקצועית, שתבדוק את החלופות השונות לעומק, אולם הצעה זו נדחתה. מנגד טענו יוזמי התוואי שאושר כי בחלופות האחרות לרבות "התוואי המערבי" המייטיב עם הסביב יש חסרונות רבים: הקטנת יכולת התפעול של הרכבת ב- 30%, תוספת עלות כספית עקב הוספת מנהרה באורך של למעלה מ- 13 ק"מ, סיכונים בטיחותיים עקב המנהור: בעיות איוורור, פתחי מילוט, סכנת חסימה או תאונה.

כאמור, ברוב קולות אושר אמש התוואי והתכנית הועברה להפקדה.