דירקטוריון הרכבת אימץ את תוכנית הבטיחות החדשה

בישיבת דירקטוריון הרכבת אתמול, אושרו עקרונותיה של תכנית הבטיחות שהוגשה לשר התחבורה, ישראל כץ. בפגישה בין שר התחבורה ליו"ר ההסתדרות עופר עייני, הוחלט להעלות דרג במו"מ על הבטיחות


00:00 ,16.06.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

בישיבת דירקטוריון ארוכה של רכבת ישראל שנערכה אתמול, אישרו חברי הדירקטוריון את עקרונות תוכנית הבטיחות, שנסקרה על ידי סמנכ"ל הבטיחות ברכבת.

מרכבת ישראל נמסר כי, הדירקטוריון הנחה את וועדת הבטיחות לקיים דיון מפורט (עד לחודש הבא) בעקרונות התוכנית, בנהלים המוצגים בה, בהשפעה על כוח האדם בחברה וכן על תקציב התוכנית. עקרונות התוכנית כוללים מספר שלבים הנחוצים לשיפור משמעותי בתחום הבטיחות בחברת רכבת ישראל, על ידי שינוי תרבות הבטיחות, תהליכי ההכשרה, ההסמכה, הרישוי, הפיקוח ושיפור התשתית הטכנולוגית.

בין השאר, מציעה התוכנית הקמתה של רשות לאומית לרכבות במשרד התחבורה, בדומה לרת"א, הפרדת תהליכי הגיוס מרכבת ישראל, בדיקות כשירות תקופתיות לעובדי הליבה לאורך השנים ובנקודות קידום, שינוי מהותי ומקיף של מערך ההדרכה והעברת תהליכי הרישוי למשרד התחבורה, על מנת להבטיח אובייקטיביות ומקצועיות.

לדברי חברי הדירקטוריון, "בטיחות הינה הדבר החשוב ביותר בחברת רכבת ישראל ויש לפעול על מנת להגיע לרמת בטיחות מרבית, בעלת סטנדרטים בינלאומיים. כמו כן, יש להדגיש כי תוכנית הבטיחות הינה אבן דרך משמעותית בתהליך שנדרשת רכבת ישראל לעבור, על מנת להכינה לתפקיד החשוב הצפוי לה במסגרת תוכנית 'נתיבי ישראל'."

שר התחבורה, ישראל כץ, ויו"ר ההסתדרות, עופר עיני, נפגשו היום בעניין צעדי הבטיחות ברכבת. הפגישה התקיימה בלשכתו של יו"ר ההסתדרות בבית ההסתדרות בת"א.

ממשרד התחבורה נמסר כי, בפגישה הוחלט להעלות דרג את המשא ומתן על תוכנית הבטיחות. בראש הצוות של משרד התחבורה יעמוד מנכ"ל המשרד, דן הראל, ובראש הצוות של ההסתדרות והעובדים יעמוד יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן. זאת בליווי צמוד של השר ויו"ר ההסתדרות בעצמם.

שר התחבורה אמר כי, "רכבת ישראל עומדת כיום בפני תנופת פיתוח גדולה והדבר לא יכול להתבצע ללא תוכנית בטיחות. ליו"ר ההסתדרות יש תפקיד חשוב בייצוג העובדים תוך שמירה על הצרכים של הציבור והמשק כולו". יו"ר ההסתדרות אמר כי, "ההסתדרות וועד העובדים תומכים בתוכנית בטיחות ברכבת. אולם ניתן ליישם את שינוי רק בשיתוף פעולה עם העובדים".

  

נזכיר כי, שר התחבורה, ישראל כץ, איים כי יסגור את הרכבת לפני חודשיים, זאת לאחר התנגשות חזיתית בין שתי רכבות. השר דרש מהנהלת הרכבת להוציא לפועל תוך ארבעה חודשים תכנית בטיחות מקיפה. השבוע, הציג משרד התחבורה את פרטי תכנית הבטיחות שהוגשה לשר כץ. לדברי כץ, בתום החודשיים הקרובים, על הנהלת רכבת ישראל להחל בביצוע סעיפי התכנית, ולא הרכבת תיסגר ותופעל תכנית תחבורה אלטרנטיבית.