נחנכה רכבת הנגב

לאורך המסילה הכפולה, באורך 70 ק"מ, יסעו 25 רכבות ביום לכל כיוון בין אשקלון לבאר שבע; הוקמו תחנות בשדרות ונתיבות, תחנת אופקים תיפתח בעוד חודשיים.


12:25 ,17.09.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התחבורה והמודיעין ישראל כץ חנכו הבוקר (ה') את קו רכבת הנגב, הכולל מסילה כפולה באורך של כ-70 ק"מ מאשקלון ועד באר שבע.

 

במסגרת הפרויקט הקימה רכבת ישראל שלוש תחנות רכבת חדשות: שדרות, נתיבות ותחנת אופקים, הצפויה להיפתח בעוד כחודשיים. תחנה חדשה תחבר את תושבי ערים אלה למרכזי התעסוקה באשקלון ממזרח ובאר שבע וקרית גת ממערב באמצעות מערך רכבות חדיש ובטיחותי וללא פקקים.

 

בנסיעת הבכורה של הרכבת השתתפו גם יו"ר דירקטוריון חברת הרכבת חוסאם בשארה, מנכ"ל רכבת ישראל בעז צפריר, ראשי הערים של שדרות, נתיבות ואופקים וראשי מועצות אזוריות שבתחום הרכבת.

 

כץ מסר כי החל ממוצאי שבת הקרובה (19 בספטמבר), ניתן יהיה להגיע לראשונה ברכבת מאשקלון לבאר שבע בתוך כ-50 דקות בלבד.

 

רכבת ישראל תפעיל מאשקלון לבאר שבע כ-25 רכבות ביום לכל כיוון, בתדירות של שתי רכבות בשעה בשעות השיא. זמן הנסיעה משדרות לבאר שבע (צפון) יעמוד על 32 דקות, ומשדרות לאשקלון על 13 דקות בלבד. מנתיבות לבאר שבע (צפון) יעמוד זמן הנסיעה על 23 דקות, מנתיבות לאשקלון על 22 דקות בלבד, מאופקים לאשקלון יעמוד זמן הנסיעה על 30 דקות ומאופקים לבאר שבע 15 דקות בלבד.

 

יצוין כי תחנות הרכבת של שדרות ונתיבות, שנפתחו לפני כשנה וחצי, הפכו לסיפור הצלחה ומסיעות מידי יום אלפי נוסעים מהדרום למרכז ובחזרה. בחודשים האחרונים הגיע מספר הנסיעות שבוצעו מתחנות אלה ליותר מ-90 אלף נוסעים בחודש.

 

תחנת הרכבת בשדרות, שהוקמה בעלות של כ-56 מיליון שקל, הינה תחנת הרכבת הממוגנת ביותר בישראל ואחת היפות בארץ. התחנה נבנתה על פי סטנדרטים  גבוהים ומחמירים, והיא כוללת מעבר תת-קרקעי וגג ממוגן. במסגרת הפרויקט נסלל כביש גישה, הוקמה כיכר חדשה ושביל מיוחד לרוכבי אופניים ולהולכי רגל, ממכללת ספיר לתחנה וסמוך לתחנה, הוקמו שני מגרשי חניה עם 400 מקומות.

 

תחנת הרכבת בנתיבות הוקמה בעלות של כ-50 מיליון שקל. בתחנה 250 מקומות חניה ועוד כ-300 מקומות נוספים מתוכננים בהמשך. אל התחנה מובילים שבילי אופניים ומסלול הליכה ייעודי מהעיר נתיבות. התחנה שוכנת סמוך לשכונה חדשה, הכוללת מאות יחידות דיור.

 

תחנת הרכבת באופקים, הצפויה להיפתח כחודשיים לאחר חנוכת הקו, שוכנת בצמוד לאזור התעשייה בעיר. עיריית אופקים מתכננת שכונה חדשה, המיועדת לזוגות צעירים, בסמוך לתחנה.

 

מנכ"ל רכבת ישראל בעז צפריר: "היום אנו ממשיכים בהגשמת החזון הציוני ומפריחים את הנגב במסילות רכבת ותחנות נוסעים חדישות".

 

כץ סיכם הבוקר עם שר האוצר משה כחלון כי נוסעי רכבת הנגב משדרות, נתיבות, אופקים ויישובי הסביבה, יזכו להנחה בגובה 50% מעלות כרטיס הנסיעה לכל מקום בארץ למשך השנתיים הקרובות (עד סוף 2017).

 

עוד סוכם, כי השרים יבחנו את מדיניות הממשלה בנושא לגבי ההמשך. כץ ציין כי מהלך זה נועד לעודד את ההתיישבות בערי הפיתוח בנגב ולהגדיל את מספר התושבים ועסקים באזור.

 

כץ ציין כי נוסעי רכבת מתחנות חדשות בפריפריה יזכו לנסיעת חינם למשך שלושה חודשים במטרה לעודד את הנסיעה ברכבת.