נחתם הסכם לשיקוע הרכבת בחיפה

קטע הרכבת העובר בעיר התחתית ישוקע, בעלות של 1.3 מיליארד שקל, ויעזור לחבר את העיר עם הנמל


13:20 ,09.06.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

שר האוצר משה כחלון וראש עיריית חיפה יונה יהב חתמו על הסכם שיקוע מסילת הרכבת בעיר התחתית ויצירת רצף בין העיר והים בעלות של 1.3 מיליארד שקל. בנוסף חתמו השניים על אישור בניית 7,700 יחידות דיור ברחבי העיר.

 

בעזרת שיקוע הרכבת מקווה העירייה שייפתח לציבור חלקו המערבי של נמל חיפה. על פי תוכנית חזית הים העירונית, לצד מסוף נמל הנוסעים יפותח מרכז בילוי שיכלול בתי קפה, מסעדות, מסחר ומגורים. 

 

על פי תוכנית חזית הים שאושרה, בין השאר בוועדה הארצית לתכנון ולבנייה, אמור היה מערב הנמל להתפנות ממקומו, כולל בניין דגון, כשהוועדה נתנה פרק זמן של שנתיים למציאת חלופות, שעד כה לא הועלו.

 

עם היוודע דבר החתימה, קבע ועד עובדי נמל חיפה על קיום הפגנה רעשנית בחזית בניין העירייה, לאור השמועה כי החתימה תכלול גם את פינוי מערב הנמל. אולם לאור העובדה שהנושא כלל לא עלה על הפרק, בוטלה ההפגנה.

 

על פי ההסכם, שיקוע הרכבת יאפשר את פיתוח חזית הים וסביבתה, כולל בנייה של כ-43 אלף מ"ר של שטח מסחרי באזור בית המכס, לצד 70 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה, מלונאות ומסחר. עלות הפרויקט מוערכת בכ-1.3 מיליארד שקל. נבחנו מספר אפשרויות למימון פרויקט השיקוע, כאשר עיקר המימון יגיע מההכנסות מתוספת הבינוי שיאפשר הפרויקט. 

 

בטקס אמר כחלון: "כתושב חיפה ושר האוצר של מדינת ישראל, זהו יום מרגש ביותר עבורי. חיפה לא נמצאת במקום הראוי לה והיא צריכה את העזרה של מדינת ישראל בשביל להגיע למקום הזה. אין עוד מקום בעולם שבו מדינה עומדת על מטרופולין אחד. אני שמח על חיזוק הנגב והדרום, אבל עכשיו הגיעה התור של חיפה. כל שקל שהמדינה לא תשקיע היום בחיפה, עוד כמה שנים היא תצטרך להשקיע פי עשר".

 

יהב: "מדובר בצעד חשוב בדרך למימוש התוכנית, שהיא בעלת משמעות היסטורית עבור העיר חיפה. רק שר חיפאי, חברתי ובעל ראייה הוליסטית כמו השר כחלון, יכול להוציא תוכנית גרנדיוזית כזו לפועל".

 

מנכ"ל עיריית חיפה שמואל גנץ: "עם מימושה של התוכנית תיפתח העיר חיפה אל קו המים ואזור הנמל יזכה לפיתוח חסר תקדים כמוקד פעילות שישרת את כל צפון המדינה ויתרום אלפי מקומות תעסוקה חדשים. במקום ייווצר מתחם תיירות בינלאומי שיכלול מסעדות, בתי קפה וטיילות".