רכבת העמק: הושק קו המטענים לבית שאן

הקו יפעל מנמלי חיפה ואשדוד לבית שאן והוא ישתמש במסוף מטענים זמני בבית שאן. היום הקו נחנך לפעילות באופן רשמי בנוכחות ראש הממשלה


12:24 ,08.11.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התחבורה והמודיעין ישראל כץ חנכו היום (שלישי) את תחילת ההפעלה הסדירה של קו רכבת העמק המחודש. זאת, לאחר תקופת הרצה של כשלושה שבועות.

 

בטקס חנוכת הרכבת שהתקיים בתחנת הרכבת בעפולה השתתפו ראשי ערים וראשויות מקומיות שלאורך תוואי הרכבת, מחיפה ועד בית שאן וכן חברי כנסת, מנכ"לים ונכבדים נוספים. 

 

השר כץ ציין כי בתקופת ההרצה של קו העמק נסעו ברכבת יותר 100 אלף נוסעים, ומדי יום עולים כ-5,000 נוסעים בתחנות העמק דבר המעיד על הצלחתו של הקו. שר התחבורה ציין כי ניתן כיום לעלות בכל אחת מתחנות הרכבת ולנסוע חינם לכל יעד בארץ במשך שלושה חודשים ולאחר מכן ב-50% הנחה לתקופה של שנתיים.

 

שר התחבורה ציין כי בנוסף להסעת נוסעים יש לרכבת העמק תפקיד חשוב בהובלת מטענים ושלשום השיקה הרכבת קו מטענים חדש מנמלי חיפה ואשדוד לבית שאן. לצורך כך הוקם מסוף מטענים זמני בבית שאן ובהמשך יוקם מסוף מטענים קבוע סמוך לתחנת שדה נחום שיפעל במשך 24 שעות ביממה.

 

"רכבת העמק תשמש בעתיד כפרוזדור תחבורה אזורי לתנועת סחורות בין אירופה והמזרח התיכון ותהווה חיבור לים התיכון וגשר של שלום.  הקו משפר את החיבור בין הים התיכון לירדן ומשם למפרץ הפרסי וישמש כפרוזדור משלים לנתיב התנועה הימי המקיף את חצי האי ערב" אמר כץ.

 

שר התחבורה הוסיף כי הנחה לקדם את תכנון חיבור המסילה מבית שאן למעבר הגבול נהר הירדן (גשר השייח' חוסיין) שבעתיד יתחבר לרשת הרכבות הירדנית. רכבת העמק תוכל לשמש גם את הרשות הפלשתינית באמצעות שלוחה שתתפצל לכיוון ג'נין.

 

לאורך מסילת העמק שהוקמה בין חיפה לבית שאן, נבנו ארבע תחנות רכבת חדשות מתוך שש תחנות שתוכננו על תוואי הקו: בית שאן, עפולה, מגדל העמק- כפר ברוך ויוקנעם- כפר יהושוע. בשלב מאוחר יותר, מתוכננות שתי תחנות רכבת נוספות, האחת במרכזית המפרץ  והשנייה בנשר.