הפרטת הנמלים: אושר הצו המגן על האינטרסים החיוניים של ישראל באשדוד ובחיפה

ועדת השרים לענייני הפרטה אישרה היום צו אשר מבטיח את האינטרסים החיוניים של המדינה בחברות נמל אשדוד ונמל חיפה. אישור הצו יסייע להשלים את הפיכתן של חברות הנמלים לחברות ציבוריות


00:00 ,21.04.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

ועדת השרים לענייני הפרטה אישרה היום צו אשר מבטיח את האינטרסים החיוניים של המדינה בחברות נמל אשדוד ונמל חיפה. אישור הצו יסייע להשלים את הפיכתן של חברות הנמלים לחברות ציבוריות

ועדת שרים לענייני הפרטה בראשות שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, אישרה היום את צו החברות הממשלתיות להגנה על אינטרסים חיוניים של המדינה בחברת נמל אשדוד בע"מ ובחברת נמל חיפה בע"מ.
 
כזכור, בתאריך 9.9.2009, קבעה ועדת השרים לענייני הפרטה במסגרת החלטתה על מתווה להפרטת חברות נמל אשדוד ונמל חיפה, כי רשות החברות הממשלתיות תגבש בתאום עם הגורמים הרלוונטיים, מסמך המציג את האינטרסים החיוניים למדינה בחברות ותגיש את המלצותיה לוועדה. החלטה זו באה בהמשך להחלטות קודמות של הממשלה בנוגע להליך הפרטת חברות הנמל והפיכתם לשלוש חברות ממשלתיות חדשות נפרדות; חברת נמל אשדוד, חברת נמל חיפה וחברת נמל אילת.
 
שמירת האינטרסים החיוניים למדינת ישראל בחברות הנמל כוללת את הבטחת המשך קיומן של פעילויות החיוניות לביטחון המדינה וליחסי החוץ שלה. בנוסף, המדינה תבטיח את שמירה על אופיין של חברות הנמלים כחברות ישראליות אשר מרכזן בישראל וקידום התחרות בתחבורה.
 
שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, מסר כי "זהו צעד חשוב נוסף במסגרת תהליך הפרטת הנמלים, מדובר באחד מהשינויים המבניים החשובים במשק, אשר יביאו לחיזוק הצמיחה בטווח הארוך. 99% מפעילות הסחר של ישראל מתבצעת דרך נמלי הים, תחרות בענף זה תבטיח שיפור ברמת השירות למשתמשים ועמידה בסטנדרטים בינלאומיים אשר יאפשרו לישראל לנצל את מיקומה האסטרטגי באזור נתיב הסחר הבינלאומי. לצד תהליך זה, אנו נפעל באחריות ובזהירות לאיזון בין האינטרסים השונים, מדינת ישראל תבטיח ותשמור על האינטרסים החיוניים והביטחוניים שלה בפעילות הנמלית".
 
מנהל רשות החברות הממשלתיות, דורון כהן, ציין כי רשות החברות הממשלתיות גיבשה את רשימת האינטרסים החיוניים, תוך עבודת מטה מקיפה ומסודרת בשיתוף עם משרדי התחבורה, המשפטים, הביטחון ורשויות הביטחון.  כהן הוסיף שהחלטת ועדת השרים לענייני הפרטה תסייע להשלים את הפיכתן של חברות הנמלים של אשדוד וחיפה לחברות ציבוריות, מהלך שישפר את יעילותן ורווחיותן של החברות ויקדם את התחרותיות במשק הישראלי.