חברת נמל אשדוד עתרה לביה"ד לעבודה: לפסול חברי ועד מלכהן בועדה לקליטת עובדים

בעקבות תחקיר עיתונאי: חברת נמל אשדוד הגישה בקשה לצו דחוף כנגד הסתדרות העובדים‏ לפסילת חברי ועד מהשתתפות בוועדת המכרזים בשל ניגוד עניינים. טוענת: פעלו בגלוי לקידום קבוצה מקרב כלל המועמדים לעבודה בנמל- אלה שיש להם קרובי משפחה בקרב עובדי הנמל


00:00 ,24.12.2006 מאת: מערכת פורט2פורט

בעקבות תחקיר עיתונאי: חברת נמל אשדוד הגישה בקשה לצו דחוף כנגד הסתדרות העובדים‏ לפסילת חברי ועד מהשתתפות בוועדת המכרזים בשל ניגוד עניינים. טוענת: פעלו בגלוי לקידום קבוצה מקרב כלל המועמדים לעבודה בנמל- אלה שיש להם קרובי משפחה בקרב עובדי הנמל

חברת נמל אשדוד, באמצעות עו"ד נחום פינברג, הגישה היום (24.12.06) בקשה לצו דחוף כנגד הסתדרות העובדים בבית הדין לעבודה בבאר שבע. החברה דורשת לפסול את כלל חברי ועד תפעול, לרבות שני חברי הוועד, אלון חסן ואבינועם שושן, אשר יושבים בוועדת המכרזים, זאת בשל ניגוד עניינים. הדרישה באה בעקבות תחקיר עיתונאי של עיתון מעריב שהתפרסם ביום שישי, 1.12.06, תחת הכותרת "מי לקח את הכסף" ואשר בעקבותיו נערך בירור ע"י חברת הנמל.
 
בפנייתה לבית הדין לעבודה צויין כי חברת נמל אשדוד פנתה לאחרונה בבקשה להסתדרות לפסול את כלל חברי וועד תפעול מלכהן בוועדת המכרזים למשרת סוור, לרבות מזכירי הוועדים אבינועם שושן ואלון חסן, אשר מונו מטעם נציגות העובדים כחברי הוועדים. חברת הנמל טוענת שלאור תשובת ההסתדרות, שהודיעה חד משמעית כי היא מתנגדת להחלפת חברי הוועד, פנתה הבוקר חברת הנמל לבית הדין לעבודה וביקשה את התערבותו הפעילה והדחופה על מנת לאפשר קיום הליכי מכרז תקינים לקליטת עובדים חדשים בהליך שוויוני ועל פי כללי המנהל התקין.
 
בפנייתה לבית המשפט צויין כי הנהלת חברת הנמל רואה את פעילותם של הוועדים המשתתפים בוועדת המכרזים, בעניין ארגון קורס הכנה למבחני ההתאמה של קרובי משפחה, כמנוגדת לדיני המכרזים ולכללי מנהל תקין. חברת נמל אשדוד דורשת לנהל את הליך קבלת עובדים לנמל, על פי דיני המכרזים במכרז שוויוני, שקוף וללא משוא פנים.
 
כזכור, חברת נמל אשדוד פרסמה לאחרונה מכרז לקליטת 90 עובדים חדשים בנמל בתפקידי סוור. למכרז זה ניגשו כ- 1500 מועמדים. החשש לניגוד עניינים של חברי הוועד עלה, לטענת חברת הנמל, כאשר אלו פעלו בגלוי לקידום קבוצה מקרב המועמדים במכרז- אלה שיש להם קרובי משפחה בקרב עובדי הנמל. לטענת חברת הנמל, הפעילות כללה תכנון קורס הכנה מיוחד עבור מועמדים אלה, ובכלל זה גביית תשלום מעובדי הנמל שהינם קרובי המועמדים, והכול על מנת לשפר את סיכוייהם של מקורבים אלה במכרז.
 
יתרה מכך, לטענת חברת הנמל ועפ"י בירור שערכה התברר כי מועמד שאין לו קרובי משפחה לא יכול היה להתחבר לקבוצה זו וכי, כוונתם של נציגי הוועד בתהליך הנ"ל הייתה לעזור רק לאוכלוסיה המקורבת לעובדי הנמל, ולא הייתה פנייה כללית לציבור המועמדים.
 
בבקשתה של חברת נמל אשדוד לביה"ד לעבודה צויין כי רצונה של נציגות העובדים לקדם את המקורבים ובני המשפחה של עובדי הנמל אינו חדש. לטענת נציגי חברת הנמל, הליכים משפטיים שיזמה ההסתדרות בשנת 2004, בתקופת קיומה של רשות הנמלים נתנו ביטוי לרצונה זה, וזכו להתייחסות מחמירה מצידו של בית הדין לעבודה ואולם, חרף זאת, ממשיכים נציגי העובדים באותה מגמה, אלא שהפעם המדובר בחברי ועדת המכרזים עצמם אשר עוסקים בקידום עניינם של חלק מהמועמדים. על כן, טוענת חברת הנמל בפנייתה לביה"ד, פעילות אקטיבית זו מביאה לפסילתם כחברי ועדת המכרזים בשל ניגוד עניינים.
 
טרם נמסרה תגובת ההסתדרות בנושא.