השר כץ ביום הספנות השנתי: "בעולם מאמינים בנו"

להערכת שר התחבורה ניתן יהיה להכריז על הזוכים במכרז להפעלת הנמלים החדשים בראשית 2015. הוא קרא להיערך לתחרות ועקץ את ועד נמל אשדוד בנוגע לקליטת עובדים חדשים: איזה מן ועד פועל משיקול לא ענייני שכזה למניעת קליטה של עובדים בשכר הולם?


14:47 ,20.05.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, התייחס ב"יום הספנות השנתי" של לשכת הספנות הישראלית (ראה ידיעה נפרדת) שנערך היום (ג') בחיפה לרפורמה בנמלים.

 

על המכרזים להפעלת הנמלים החדשים אמר השר: "בחודש יולי כבר נדע מי שתי החברות שזוכות במכרז להקמת שני הנמלים בחיפה ובאשדוד. חברות גדולות ומשמעותיות מאמינות בנו וניגשות למכרזים. בעוד חודש וחצי כבר תהיינה זוכות ואבני הפינה להקמת שני הנמלים יונחו בקרוב".

 

"ישראל תהפוך למרכז בינלאומי של תובלה ימית והרבה גורמים יבואו להיות כאן ולבסוף זה גם יוריד את התעריפים", אמר השר וציין שהוא מאמין שכבר בקרוב יחל תהליך של היערכות הנמלים הקיימים. "מי שלא ייערך - יפגע באינטרס של עצמו".

 

השר התייחס בדבריו גם לנושא הנפוטיזם בנמלים, באומרו: "זכותם של ועדים להגן על עובדים, אבל בנמל אשדוד, למשל, מנצלים את הפרוצדורות החוקיות שם ויוצרים תהליך שמונע קליטת עובדים בשכר טוב כדי לשמור מקום לבני המשפחה. איזה מן ועד פועל משיקול לא ענייני שכזה למניעת קליטה של עובדים בשכר הולם?"

 

על המו"מ המתמשך עם העובדים אמר השר: "גם אם חלילה תהיה שביתה - נעמוד בזה ונוודא שגם אתם תעמדו בזה. אי אפשר להיכנע לאיומים ולא לעשות את שצריך משיקולים פוליטיים או אחרים".

 

השר הבהיר כי הוא נחוש לקדם את נושא הרפורמה ולהערכתו, בראשית 2015 ניתן יהיה להכריז על הזוכים במרכז להפעלת הנמלים. הוא סיכם ואמר כי כל החזון להקמת נמלים חדשים לא יעלה למשלם המיסים שקל אחד. "התחייבנו שזה לא יהיה מתקציב המדינה ושלא יידרשו ערבויות מדינה והתחייבנו שגם לא נעלה תעריפים. כך אכן קורה וזה בניגוד לרפורמות אחרות".