ניסנקורן: ״ההסתדרות לא תתפשר על חיי אדם. שביתה כללית במשק החל מיום ד׳״

באירוע סולידריות בו השתתפו חברי הנהגת ההסתדרות ועובדי הארגון, הודיע יו״ר ההסתדרות כי ב-7 בנובמבר תחל שביתה כוללת במשק בשל סוגיית הבטיחות במקומות העבודה. ״על חיי אדם לא מתפשרים. נשבות עד שיפתרו את הבעיה״


13:46 ,01.11.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

״זה מדהים ומעורר חלחלה שבשנת 2018 במדינת ישראל לאף אחד לא איכפת. אנשים קמים בבוקר, נפרדים מהמשפחה, הולכים לעבודה ולא חוזרים. מדינת ישראל הגדולה לא יכולה להקצות 20 מיליון שקל לנושא הבטיחות? אני מודיע בזאת שאם עד יום רביעי בשבוע הבא לא יהיה פתרון נצא בשביתה כללית במשק. שביתה קשה, כי על חיי אדם לא מתפשרים״. כך אמר לפני זמן קצר יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, בכנס חירום מיוחד שנערך לקראת השביתה הכללית במשק בנושא הבטיחות במקומות העבודה. באירוע שנערך בבית ההסתדרות בתל-אביב, השתתפו אלפי חברי וראשי ועדים, ראשי מרחבים ואיגודים מקצועיים, חברי הנהגת ההסתדרות ועובדי הארגון.

 

יו״ר ההסתדרות ניסנקורן אמר בנאומו כי ״כבר לפני חודשיים התרעתי על השביתה, אבל כל אחד זורק אחריות על השני. בשביל מה אנשים באו לממשלה, לעשייה ציבורית? בשביל לזרוק את זה על מישהו אחר? וכמו שאין בטיחות בענף הבנייה, כך יש אלימות בענף הבריאות וככה אחיות נרצחות, וככה נהגי תחבורה ציבורית חווים אלימות. אנחנו רוצים שהבניינים בהם אנו גרים והכבישים בהם אנו נוסעים יהיו מבני דמים? זה לא רק 40 איש שמתו במוות מיותר, זה עוד כ-200 שנפצעו פציעות קשות״.

 

״אתה מסתכל על הממשלה ועל המעסיקים ולא מבין. אם אתה כמעסיק מרוויח מאותם אנשים, אתה צריך לדאוג להם, לרצות בטובתם, שתהיה להם פרנסה מכובדת, פנסיה מכובדת ושתהיה להם בריאות ובטיחות״, אמר ניסנקורן והוסיף: ״הפיגומים בישראל – קרשים. לא מכשירים עובדים. מת סטודנט לרפואה, אדם צעיר, מוכשר, שלא עבר דקה אחת של הכשרה לעבוד בתחום הבניין. יש חובה לרתמות – מישהו ראה פעם פועל עם רתמה? מנופאי צריך להתחנן לעבוד בבטיחות? ולמה במכרזים של החשב הכללי אין ציון בטיחות? רק הכסף קובע? את כל זה אפשר למנוע בקלות״.

 

יו״ר ההסתדרות הדגיש: ״ישבתי אתמול בלילה עם נציגי הממשלה ודנו בנושא הפקחים - סיפור של 20 מיליון שקל. זה אומר ׳אתה תביא׳, זה אומר ׳אתה תביא׳. מדינת ישראל הגדולה לא יכולה להביא 20 מיליון שקל לבטיחות? תחשבו כמה זה כסף זה יחסוך: מיליארדים מהביטוח הלאומי״.

 

״אם לא יהיה פתרון עד יום רביעי בשבוע הבא, נצא בשביתה כללית במשק. זו תהיה שביתה קשה, כי על חיי אדם לא מתפשרים, ועל כל אחד מאיתנו לדעת שהוא יוצא לשביתה להצלת חיי אדם. נשבות עד שיפתרו את הבעיה. אני קורא לחבריי בממשלה, שאני יודע שהנושא החברתי בליבם, לפעול. במחיר קטן, אפשר להציל חיי אדם. אנחנו, הסתדרות, לא נתפשר בנושא הזה״.

 

נזכיר כי לפני כשלושה שבועות מוסדות ההסתדרות נעתרו לבקשתו של ניסנקורן ואישרו סכסוך עבודה כללי במשק. להכרזת הסכסוך קדמו פניות מיו״ר ההסתדרות לממשלה ולמעסיקים, בדרישה לפעול להסדרה מוסכמת של נושא הבטיחות במקומות העבודה במסגרת קיבוצית, בדגש על בלימת הקטל בענף הבנייה. לנוכח העובדה כי תמה תקופת הצינון הנדרשת בחוק וטרם הוצעו צעדים אופרטיביים לשינוי המצב מצד מקבלי ההחלטות ומצד המעסיקים, הוחלט בהסתדרות לפתוח בהשבתה מלאה של המשק.

 

ברקע למהלך של ההסתדרות העובדה שמתחילת 2018 נהרגו בישראל עשרות בני אדם בתאונות קטלניות בעבודה, ושיעור ההרוגים בארץ כתוצאה מתאונות בענף הבנייה הוא מהגבוהים בכל מדינות ה-OECD. רשימת דרישות ההסתדרות להסדרת הבטיחות בענף, כוללת בין היתר: הפיכת התקן האירופאי לפיגומים למחייב, אכיפת החובה על לבישת רתמה, הסדרת תחום המנופים והכנסת נספח בטיחות מחייב למכרזי בינוי ותשתית של המדינה.