אלון חסן הפך ליקיר העיר חיפה

עוד פנייה של חברת נמל אשדוד לבית הדין לעבודה בנוגע למתן צו מניעה של עיצומים. לדברי ממלא מקום המנכ"ל, העובדים דורשים שכר תמורת הימים בהם נקטו עיצומים. הוועד: "במקום לפתוח במשא ומתן אמיתי ורציני, בוחרת הנהלת נמל אשדוד לצאת בספינים תקשורתיים"


00:00 ,11.11.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

בגלל עיצומים של עובדי נמל אשדוד, הגיע הנמל קרוב לקצה גבול יכולת האיחסון שלו, כשבו חונים כ-25 אלף כלי רכב.

בשל סירוב העובדים לשחרר מכוניות מהנמל, הפנתה הבוקר (ב') קבוצת אלאלוף, סוכנת האניה של חברת גרימלדי, אוניית גלנוע מאשדוד לנמל חיפה (ראו ידיעה נוספת).

לדברי ממלא מקום מנכ"ל נמל אשדוד יוסי בסן, הבעיה אינה בפריקת מכוניות מאוניות, אלא בשחרורן מהנמל. "הם לא משחררים בכלל מכוניות מהנמל, אפס", אמר. בסן הוסיף, שהעיצומים נסובים סביב דרישת העובדים לקבל תשלום עבור ימי עבודה קודמים בהם נקטו עיצומים וכן נסיגה של העובדים מהסכם עבודה לגביו היו הסכמות.

בסן: "הטענה של העובדים היא שאין הסכם קיבוצי חתום, למרות שכבר שנה הם עובדים על הסכם והיו הבנות, לפיהן ההסכמות שהושגו הן אלה שהולכים עליהן. כרגע הבעיה היא לא הסכם ולא המכוניות. היו עיצומים בשבוע שעבר. העובדים טוענים שעד שאנחנו לא נתחייב שנשלם את שכר העיצומים, הם לא חוזרים לעבודה. יש לנו הוראה חד משמעית מהממונה על השכר במשרד האוצר, שלא לשלם להם שכר על ימי עיצומים.

"במקום שיבוא מישהו ויגיד, בסדר, זו הסיטואציה, יש לנו חודש עד המשכורת הבאה, בוא נבדוק, בוא נלך לממונה על השכר, הם רוצים שכר עכשיו, דבר שאני לא יכול לעשות".

היום מתקיים עוד דיון בבית הדין לעבודה. עושה רושם שאתם נתקלים שם בקיר אטום.

"בנושא של בתי הדין לעבודה, לא תקבל ממני חוות דעת. על זה נכתב הרבה מאוד בעיתונים. אני מצר על כך שצריך לעשות את ההליכים האלה בבית הדין. אין שום אינטרס בעולם שיוסי בסן יקום מחר בבוקר וירוץ לבתי הדין; אין שום אינטרס שההנהלה הבכירה של הנמל תתעסק במשך שבוע רק בנושא של עיצומים ובתי הדין ולרוץ לבאר שבע. זה נראה הגיוני? אבל אלו הם כללי המשחק. העובדים יכולים להחליט מחר בבוקר שהם לא עובדים. אני לא יכול להחליט שאני לא עובד. בתי הדין אלו הכלים שהמדינה מעמידה לרשותי במסגרת החוק הדמוקרטי וזה מה שאני יכול לעשות".

בצהרים, כאמור, אמור להתקיים דיון נוסף בבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע. הדיון בבקשת חברת נמל אשדוד נגד ההסתדרות ונגד ועד עובדי תפעול וציוד מכאני כבד, להטיל מתן צו אירעי וזמני בסכסוך העבודה הקיבוצי על העובדים.

בבקשת הנמל נכתב: "כתוצאה משיבושי העבודה שננקטו בשבוע שעבר סטתה אונייה הנושאת מטען של מכוניות ייבוא ממסלולה ובמקום לעגון בנמל אשדוד הפליגה לנמל חיפה. משמעות הדבר הפסד מיידי של למעלה ממיליון שקלים.

"היום, 10 בנובמבר, תעגון אונייה נוספת הנושאת מטען של מכוניות יבוא בנמל אשדוד. האונייה הסכימה לעגון בנמל אשדוד על אף הידיעה על שיבושי העבודה, על סמך הבטחות הנהלת החברה כי היא תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה במטרה לפרוק את המטען ללא דיחוי, וזאת על מנת למנוע הפסד של לקוח נוסף על כל הנזקים האדירים הכרוכים בכך.

"ברגעים אלה נודע לחברה כעת, כי אונייה נוספת (שלישית במספר) שהיתה אמורה לעגון בנמל אשדוד ועל סיפונה כ-800 כלי רכב, החליטה לפרוק את המטען בנמל חיפה לאור שיבושי העבודה הננקטים על ידי המשיבים, דבר שייסב לחברה נזק נוסף של למעלה מחצי מליון שקל".

לבקשת הנמל מצורפת חלופת דואר אלקטרוני, בין השאר עם יו"ר ועד העובדים אלון חסן, בו כתב לו דוד בנודיז: "אלון, הנמל מתחיל להפסיד! למעלה ממיליון שקל מתנה ממך לנמל חיפה. מבטיח לך שמרגע זה הפכת ליקיר העיר חיפה".

בבקשה הדגישה חברת נמל אשדוד שפרויקט המכוניות הוא מקור הכנסה חשוב ביותר לאיתנות הפיננסית של החברה והלקוחות בתחום אינם רגילים לפחות מהשירות הטוב ביותר. כל שיבוש נוסף בשירות, נטען, יוביל לאובדן הלקוח ולאובדן מקור הכנסה, אשר על מנת להשיגו השקיעה החברה משאבים ומאמצים רבים.

חברת הנמל מבקשת מבית הדין להורות לעובדים על חזרה לקיום שגרת עבודה תקינה; לחדול לאלתר מכל פעולה שיש בה משום אי ביצוע העבודה, או ביצוע עבודה חלקית, בניגוד להסכם העבודה, או כל שיבוש אחר של העבודה התקינה, לרבות ומבלי למעט בקשר עם ביצוע שעות נוספות בכלל הסקטורים בחברה; חזרה לשגרת עבודה תקינה וסדירה בפרויקט מכוניות הייבוא; ליתן סעד הצהרתי בקשר לגובה השכר הראוי שיש לשלם לעובדים המאוגדים תחת ועד עובדי תפעול וציוד מכאני כבד בגין אי ביצוע העבודה ו/או ביצוע העבודה החלקית שבוצעה על ידם במהלך חודש נובמבר.

בתגובה מסר יועץ התקשורת של ועד עובדי נמל אשדוד חיים קוזניץ: "במקום לפתוח עם העובדים במשא ומתן אמיתי ורציני ולדון בסעיפי הסכם העבודה החדש שאמור להיחתם, בוחרת הנהלת נמל אשדוד לצאת בספינים תקשורתיים ('עיצומים בנמל' וכדומה) ולמהר בפניות לבית הדין לעבודה. למרות שכל פניות ההנהלה נדחו עד כה על ידי בית הדין, בחר יו"ר ההנהלה לפנות גם היום ולנסות את מזלו.

"ועד עובדי נמל אשדוד מבקש להדגיש את העובדה שעד למינויו של גדעון סיטרמן לתפקיד יו"ר ההנהלה, שררו יחסי עבודה פוריים ומצוינים של העובדים עם הנהלת הנמל. יחסי עבודה אלה תרמו לעבודה היעילה בנמל ואפשרו לנמל להעביר מאות מיליוני שקלים מדי שנה כרווח לקופת המדינה. עם הגעתו של סיטרמן לנמל, חדלה ההידברות עם העובדים, המנכ"ל המצליח שוקי סגיס אולץ להגיש התפטרות והתוצאות העסקיות המצוינות שהיו עד כה, הולכות ומדרדרות".

ממלא מקום יו"ר ועד העובדים אבינועם שושן: "הציבור בישראל נחשף למהלכים מחושבים ומתוכננים, שנועדו להציג את העובדים כפורעי חוק וככוחניים, ככאלה שזה בסדר להיאבק בהם. באמצעים אלה מנסים ישראל כץ ואנשיו לשכנע את הציבור שיש הצדקה לבזבוז מיותר של 10 מיליארד שקל להקמת נמלים חדשים".