אושרה להפקדה תוכנית הקמת נמל המפרץ

התוכנית כוללת הקמת מסוף מכולות ומספר רציפים, הקמת שובר גלים שני, העמקת תעלת הכניסה, קיצור שובר הגלים בכניסה לנמל קישון, הקמת נמל דלק חדש והרחבת רציף הכימיקלים הקיים ואפשרות להקמת נמל צבאי חדש. במקביל מקדמת חנ"י את תוכנית הקמת נמל הדרום באשדוד, כשהממשלה תצ


00:00 ,11.12.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה היום (ג') להפקדה את תוכנית המתאר (תמ") 13 (למבנים ימיים במפרץ חיפה) שקידמה חברת נמלי ישראל (חנ"י). בראש התוכנית עומדת הקמת נמל המפרץ, מסוף המכולות החדש והמתקדם, שיוקם בעלות משוערת של 4 מיליארד שקל.

במסגרת ההחלטה תועבר התוכנית לדיון בוועדות המחוזיות לתכנון ולבנייה ולהשגות הציבור. יצוין, שבתוכניות בסדר גודל שכזה, מועלות מאות, אם לא למעלה מזה, התנגדויות, ושמיעתן עלולה לקחת זמן רב.

בחנ"י ציינו השבוע שבתחילת 2013 תובא לאישור המועצה הארצית לתכנון ולבנייה גם התוכנית להקמת נמל מים עמוקים בנמל אשדוד. לאחר מכן, ולאחר שמיעת התנגדויות לתוכניות, תצטרך הממשלה להחליט האם להקצות את הכסף להקמת שני הנמלים, או להחליט איזה מבין שניהם יוקם ראשון.

בחנ"י הוסיפו עוד, שהיה והתוכניות יצלחו את שלב ההתנגדויות בזמן קצר יחסית והממשלה תאשר את הקצאת הכספים, תונח האבן הראשונה להקמת נמל המפרץ בתחילת 2014.

בהקשר זה, יצוין שבהרמת כוסית לכבוד השנה החדשה במל חיפה, אמר שר התחבורה ישראל כץ שהממשלה מקדמת הקמת שני נמלי מים עמוקים בישראל.

בנוסף, יהיה על משרדי האוצר והתחבורה להחליט האם נמל המפרץ ונמל הדרום, בהנחה שיוקמו שניהם, יהיו נמלים פרטיים, המתחרים בנמלי חיפה ואשדוד, או שהם יתופעלו על ידי עובדי נמלי חיפה ואשדוד, בהתאמה.

התוכנית לפיתוח נמל המפרץ שיזמה חנ"י אושרה לראשונה בהחלטת ממשלה מ-2007. התוכנית כוללת הקמת מסוף מכולות חדש, הכולל מספר רציפים, שהארוך שבהם הינו באורך של כ-1,100 מטר וברחוב מירבי של כ-700 מטר, והוא מוגן מצידו הצפוני והמזרחי על ידי שובר גלים משני. כן כוללת התוכנית את הארכת שובר הגלים הראשי של נמל חיפה בכ-880 מטר, הארכה והעמקה של תעלת הכניסה לנמל, באופן שיאפשר לאוניות ענק להיכנס לנמל החדש, קיצור שובר הגלים בכניסה לנמל הקישון (בכדי לאפשר כניסת אוניות גדולות), הקמת נמל דלק חדש, שיחליף את נמל הדלק הישן, שהוקם בתקופת המנדט הבריטי, הרחבת רציף הכימיקלים הקיים, הרחבת רציף המכולות כרמל א' בנמל חיפה, אפשרות להקמת נמל צבאי חדש, שיקלוט את הפעילות הקיימת של בסיס חיל הים בחיפה, ועוד. התוכנית כוללת גם ביצוע של תסקיר השפעה על הסביבה רחב היקף, בהשקעה של 55 מיליון שקל.מתן היתרי הבנייה מותנים באישור תוכנית מקורות החול.

מנכ"ל חנ"י שלמה ברימן בירך על החלטת המועצה הארצית: "לנוכח הגידול המתמיד ביבוא וביצוא הישראלי, עומס העבודה הצפוי על נמלי הים הקיימים וכניסתן של אוניות הענק לקווי הספנות באזורנו, אוניות שאינן יכולות לפקוד כיום את נמלי הים, חשיבותו של נמל המפרץ למשק הישראלי אינה מוטלת בספק, וכך גם דחיפות הקמתו. נמל המפרץ הינו בעל חשיבות כלכלית אסטרטגית לעיר חיפה ולצפון. במקביל אנו ממשיכים לקדם גם את אישורה של תוכנית המתאר מפורטת להקמת נמל הדרום באשדוד".

לדברי ברימן, בראייה ארוכת טווח של צרכי המשק הלאומי, יזדקק המשק הישראלי לשני מסופי מכולות חדשים, כשהראשון שבהם חייב לפעול כבר ב-2018.

לחצ/י לצפייה בתחזית תנועת המכולות