בכירים משנגחאי ואיי המאלדיביים הגיעו ללמוד מהישגיו של נמל חיפה

בשבועיים האחרונים הגיעו לנמל חיפה בכירים מנמל שנגחאי כדי ללמוד על אבטחת נמלים, וגם יו"ר הנמל הימי של המאלדיביים הגיע לסיור במסוף כרמל לקראת הקמה של נמל שיטעון במדינת האיים באוקיינוס ההודי


00:00 ,27.04.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

נמל חיפה ממשיך לארח בכירים מנמלים שונים בעולם שמעונינים ללמוד על היבטים שונים בתפעול הנמל. נציגים בכירים מרשות הנמלים של העיר שנגחאי בסין הגיעו רגע לפני חג הפסח לנמל חיפה.

בנמל חיפה מציינים כי, רשות הנמלים של שנגחאי מפעילה את נמל המכולות הגדול ביותר בסין והשני בגודלו בעולם, נמל שהוקם בלב ים על ידי חיבור קבוצת איים במפרץ האנגזו מול חופי העיר. גשר דונגאי שאורכו 32.5 ק"מ מחבר בין הנמל לבין היבשה. בשנת 2009 שינעו מסופי המכולות בנמל שנגחאי 25 מיליון TEU. עוד הוזכר כי, שנגחאי הענקית, היא גם עיר תאומה של חיפה החל מ-1994.

עד נמסר מנמל חיפה, כי מעצמת הנמלים משנגחאי הגיעה ללמוד על סידורי האבטחה בנמל חיפה. זאת מתוך ההנחה שהנמלים בישראל מאובטחים ברמה הגבוהה בעולם. עוד ציינו כי, לטענת האורחים, ניתן ללמוד מהניסיון הביטחוני שנצבר בנמל חיפה וליישם חלק מהשיטות הנהוגות בו גם בנמלי סין. את האורחים ליוו בביקורם בנמל מנדי מוסקוביץ, ראש מדור היערכות נמלית, וירון קליין, מנהל הביטחון של חברת נמל חיפה.

הביקור השני בנמל היה מעולם שונה לגמרי, מגן העדן המאלדיבי, אי שם באוקיינוס ההודי. איי המאלדיביים נמצאים בסמוך לנתיבי השייט הגדולים המחברים בין תעלת סואץ וים סוף אל המזרח הרחוק, ולא רחוק מהנתיב העוקף את אפריקה מדרום לכיוון נמלי המזרח הרחוק.

לדברי נמל חיפה, לממשלה המאלדיבית יש חלום להיכנס למשחק של הגדולים ובתוך זמן קצר אמורים לצאת שם במכרז גדול להקמת נמל שיטעון ותפעולו. מי שהגיע לנמל חיפה הוא עבדולה שהיד (Abdulla Shahid), האיש שינהל את הפרויקט השאפתני הזה עבור המאלדיביים ומשמש כיום כיו"ר הנמל הימי המקומי, נמל הית'אדהו.

בנמל חיפה מציינים כי, מדובר בנמל קטן, לצרכים מקומיים בלבד של קבוצת האיים ועומקו שישה מטרים בלבד. יחד עם זאת, לטענת שהיד, ישנו שטח מיועד עבור הנמל החדש, שיספיק לרציף של שלושה קילומטרים, מוגן על ידי לגונה.

עוד צוין כי, הביקור בחיפה, שבה מתבצעת לא מעט פעילות שיטעון, נועד בעיקרו כדי ללמוד מהניסיון של נמל חיפה בתחום התפעולי. הסיור התמקד במסוף כרמל החדיש, שאורכו אומנם קטן בהרבה משלושה קילומטרים, אך יכולותיו גבוהות במיוחד. בנוסף, הצהיר שהיד, שמטרת סיוריו היא לאתר משקיעים פוטנציאלים שייגשו למכרז לנמל המאלדיבי החדש, שיכלול כאמור גם בנייה של נמל, וגם תפעול ארוך טווח. את האורח מהמאלדיבים ליווה בסיור בנמל המנכ"ל מנדי זלצמן.