חנ״י תשלם 21 מיליון שקל לחברת SIPG

מדובר על מקדמה על חשבון עלויות שינויים בעבודות שבוצעו. וועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה דחתה לאחרונה פה אחד ערר של העירייה לבניית מבנה משרדים מרכזי בנמל המפרץ


12:52 ,11.08.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

בעקבות העיכובים הצפויים במסירת נמל המפרץ בחיפה לידי הזכיינית הסינית צפויה חנ״י  להעביר השבוע תשלום בסך 21 מיליון שקל לחברת SIPG, החברה הסינית שזכתה בזיכיון להפעלת נמל המפרץ למשך 25 שנה. תשלום זה מהווה מקדמה על חשבון עלויות שינויים בעבודות שבוצעו, ואם וכאשר העבודות יחזרו להתקדם בקצב הולם סכום זה יוחזר לחנ״י. 

 

נציין כי על פי ההסכם שנחתם בין חנ״י ל-SIPG כל חודש של עיכוב מזכה את הזכיינית בתשלום של 3.5 מיליון שקל. חנ״י הקציבה בתקציב השנתי שלה סכום של 42 מיליון שקל לפיצוי הזכיינית הסינית במקרה שיחולו עיכובים במסירת הנמל, ועל פי ההערכות מחצית מהסכום - כ-21 מיליון שקל - תועבר בימים הקרובים לחברה הסינית.

 

כזכור, ביום חמישי האחרון דחתה ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה פה אחד את הערר של העירייה נגד היתר שנתנה הוועדה המחוזית למבנה המרכזי של הנמל. במקביל לערר זה, שנדחה כאמור, הגישה העירייה גם עתירה מינהלית שבעקבותיה הוצא צו ביניים המעכב את הנפקתם של היתרים שונים הנחוצים לצורך התקדמות העבודות והשלמתן לפי לוחות הזמנים המקוריים.

 

נציין כי לא ניתן להעריך את היקף העיכוב שחל עד כה בהתקדמות העבודות, אולם ללא קבלת מלוא ההיתרים בקרוב גדל הסיכוי כי מועד פתיחת הנמל שתוכנן לשנת 2021 יידחה.

 

מחברת נמלי ישראל נמסר כי התשלום הינו בגדר מקדמה על חשבון עלויות שינויים בעבודות שבוצעו. עוד נמסר מחנ״י כי אם לוחות הזמנים יצטמצמו ועבודות יחזרו להתקדם הכסף יוחזר לחנ״י. 

 

נזכיר כי עיריית חיפה בהובלת ראש העיר עינת קליש-רותם נאבקת באופן עיקש למען הארכת שדה התעופה בחיפה, וזאת על חשבון שטחים בנמל המפרץ, אולם מלבד עיכוב בעבודות נמל המפרץ טרם רשמה הישג משמעותי בתחום זה.