חקירה פלילית נגד מפעל שמן

בהמשך לאירוע דליפת חומר מסוכן שהתרחש ביום שלישי שעבר, בו נפגעו שלושה מאבטחים של נמל חיפה, שוב נסגר הבוקר (ב') שער המטענים בעקבות אירוע נוסף. לאחר השימוע שנערך בחמישי שעבר, פתח המשרד להגנת הסביבה בחקירה פלילית נגד מפעל שמן


00:00 ,31.12.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

המשרד להגנת הסביבה פתח בחקירה פלילית נגד מפעל שמן שבמפרץ חיפה. זאת בעקבות אירוע של דליפת חומר שאירע ביום שלישי שעבר.

באירוע נפגעו שלושה מאבטחים של נמל חיפה, ששהו בשער המטענים. הם פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים רמב"ם עקב צריבות בעיניים, בחילה, סחרחורות והקאות. לאחר זמן קצר הם שוחררו לבתיהם.

בעקבות האירוע נערך למפעל שימוע ביום חמישי שעבר.

היום (ב') בבוקר התרחש אירוע דליפת חומרים נוסף מכיוון מפעל שמן, שבעקבותיו נסגר שער המטענים של הנמל למשך למעלה משעה. תלונה נוספת הוגשה למחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה, שאנשיו הוקפצו פעם נוספת לנמל.

דובר המשרד להגנת הסביבה רן ליאור: "פתחנו בחקירה פלילית נגד מפעל שמן. כשזה בחקירה, מדובר כבר במימד אחר, לא של שימוע. אנו מכירים היטב את מפעל שמן ועובדים מולו לא מעט".

אמר מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה שלמה כץ, שערך ביום חמישי האחרון את השימוע למפעל שמן: "אנו לא מסתפקים בשימועים. זה רק בכדי לאסוף חומר ראיות לתיק, על מנת להמשיך באכיפה פלילית. הגענו למסקנה שאם השבוע יימשכו המפגעים, לא תהיה ברירה, אלא להפסיק את עבודת המפעל. (מאז האירוע הקודם) נתנו להם פרק זמן של שבוע, אבל אנחנו רואים שגם בשבוע הזה ממשיכים המפגעים".

הממונה על איכות הסביבה, מקרקעין רישוי ובנייה בנמל חיפה מוטי פרלמן: "הבוקר סגרו את שער המטענים למשך שעה. אני חייב לפנות את העובדים, אחרת אני מפנה אותם לבית חולים. השומרים התלוננו על מפגע ריח חריף, שגורם להקאות, בחילות, הקאות, הפרעות בנשימה.

"אנשי המשרד להגנת הסביבה הציעו לנו להמשיך ולהריח את המקום. אם המפגע לא ייפסק, בשבוע הבא הם יוציאו למפעל צו סגירה. על פי חוק, הסמכות לפעול נמצאת בידיהם. הם מחזיקים מאות תלונות רשמיות, שהועברו על ידי עובדי הנמל והמאבטחים והם לא עשו שום דבר. הם נרדמו בשמירה. הם מנסים כל מני סיפורי סבתא. אחרי שנה וחצי ושנתיים הוא רוצה להריח? איפה היית עד עכשיו?

"הלכנו לפי הספר. בינואר 2011 הוצאתי מכתב, שאני מתחנן להפסיק את הפעילות במפעל, או לבדוק מה קורה שם. בינתיים היו עוד תלונות. כל הזמן מספרים לנו, 'תראו, זה ייקח כמה חודשים, בסוף יהיה בסדר'.

"אם 100 משאיות עומדות בחוץ ולא נכנסות, אתם מבינים את המשמעות. הנהגים פשוט משתכרים פחות. מדובר בכל השרשרת הזו. ככה אי אפשר לעבוד.

"הייתי בחלק הראשון של השימוע שנערך בחמישי שעבר. האשמתי אותם, שהמשרד להגנת הסביבה מייצג את מפעל שמן. אני בא מהמשרד להגנת הסביבה וזה לא המשרד אליו פיללנו".

מדוע לא פניתם עד היום לבית המשפט בכדי לבקש צו הפסקת עבודה נגד מפעל שמן?

"אני מחויב לסדר עבודה מסוים. הבוקר המלצתי לפתוח בהליכים משפטיים נגד המפעל. יכול להיות שנבקש גם פסק דין הצהרתי נגד המשרד להגנת הסביבה".