קליש רותם קיבלה ארכה להגשת התנגדות העירייה לנמל המפרץ

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה העניקה ארכה של חודש לוועדה המקומית וזאת על מנת להעניק אפשרות להנהגה החדשה להציג את עמדתה בכל הנוגע לתכנית נמל המפרץ. קליש רותם הביעה בעבר התנגדות לתכנית הקיימת לנמל המפרץ


11:10 ,06.11.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

בדיון שהתקיים אתמול (שני, 5.11.18) בוועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה בעניין תכנית נמל המפרץ, שמעו נציגי הוועדה כ-23 התנגדויות לתכנית המפורטת שהגישה חנ״י בנושא נמל המפרץ. יחד עם זאת יו״ר הוועדה העניק לוועדה המקומית של עיריית חיפה תחת הנהגתה החדשה של עינת קליש רותם ארכה של חודש להגיש התנגדות לתכנית. הסיבה לארכה היא מתן אפשרות להנהגה החדשה להציג את עמדתה בכל הנוגע לתכנית נמל המפרץ.

 

המתווה שנקבע הוא שהוועדה המקומית של עיריית חיפה תגיש את התנגדותה עד ה-4 בדצמבר, ובינתיים תדון ועדת המשנה בהתנגדויות האחרות. רק לאחר שהוועדה המקומית תגיש את התנגדותה יתקיים דיון בנושא.

 

המשמעות היא כי התנגדות העירייה לתכנית חנ״י בנושא נמל המפרץ תוצג לציבור רק בעוד כחודש ימים. נזכיר כי לפני כחודש, בהיותה עדיין מועמדת לראשות העיר, הגישה קליש רותם לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה התנגדות לתכנית נמל המפרץ וטענה כי התכנית הקיימת תפגום בתכנית פיתוחו העתידי של שדה התעופה בחיפה כך שיהפוך לשדה תעופה בינלאומי. ״תכנית זו מהווה נדבך נוסף במגמה לחיסול האפשרות להאריך את מסלול שדה התעופה שיאפשר את חיבורה של חיפה לאירופה, ולמעשה מטילה צל כבד על עתיד שדה התעופה כולו. וזאת לעומת פתרון מאוזן שיאפשר לנמל הימי לתפקד לצד הנמל האווירי עם מסלול ארוך ב-300 מטר מעבר למתוכנן כיום. נמל תעופה בינלאומי עם מסלול באורך 1,900 מטר יספק אלפי מקומות עבודה במעגל הראשון, יהפוך את חיפה לעיר גלובלית, יפתח אפשרויות כלכליות בינלאומיות רבות, וימריץ את כלכלת העיר קדימה בכל התחומים: תיירות, הייטק, אקדמיה ועוד. אין כל הצדקה לפגיעה בעתיד שדה התעופה לטובת שטחי אחסון למכולות, שימושי תעשייה ושימושים דומים אחרים״, ציינה קליש בהתנגדותה.

 

סיבה נוסף להתנגדותה של קליש נובעת מהרצון להקים נמל דלקים בנמל המפרץ. ״תכנית זו מהווה נדבך נוסף בהקמה של נמל דלקים ענק בנמל המפרץ עד כדי פי 6 מההספק של נמל הדלקים הקיים. מדובר בתשתית שתאפשר הגדלה של מערך הפטרוכימיה במפרץ, שכן כיום כמחצית שלמה מהתזקיקים מיועדים לייצוא וכלל לא לשימוש לאומי. אנו דוחים מכל וכל את ההקמה של נמל דלקים נוסף, הכולל הגדלה אדירה של קיבולת הייצוא״.

 

נציין כי עצם קיומו של הליך ההתנגדויות לתוכנית המפורטת מלמד כי עדיין ניתן להשפיע על אופי הפעילות בנמל המפרץ ועל היקפה. למרות שנמל המפרץ נמצא בשלבי בנייה מתקדמים, תוך ייבוש של שטחי ים בהיקף רחב, לא ניתן יהיה להפעילו ללא אישור התוכנית המפורטת. כדי להקים מבנים ומתקנים על השטח המיובש נחוצה תכנית מפורטת מאושרת.

 

נציין כי חלק מהמתנגדים לתוכנית המפורטת, ובהם חבר מועצת העיר לשעבר זאב סילס, הקואליציה לבריאות הציבור ורשות נחל הקישון, דרשו להתנות את אישורה בחיובה של חנ״י במילוי מטלה ציבורית-עירונית משמעותית.

 

כזכור, בשנת 2017 אימצה את ממשלת ישראל את תכנית האב לנמלי ישראל שהכינה חברת נמלי ישראל, תכנית שהתייחסה לפיתוח נמל המפרץ. הנמל החדש מתוכנן להגדיל את קיבולת נמלי הים של ישראל במענה לגידול בסחר ולצרכי המשק. בנוסף, יאפשר הנמל החדש את פקידתן של אניות הענק החדישות והידידותיות לסביבה.