21 אוניות עומדות בנמל חיפה

סגן נשיא לשכת הספנות דוד קסטל: "בכל שעה שהשביתה נמשכת, נגרמים נזקים כבדים ומחמירים לייצוא הישראלי ולייבוא"


12:23 ,06.10.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

לשכת הספנות מוחה על הפגיעה לחברות הספנות, ליבואנים, יצואנים ולסחר הישראלי לאור השבתת נמל חיפה הבוקר (ב').

 

הבוקר הוציאה לשכת הספנות הודעה: "נמל חיפה הושבת הבוקר במפתיע, ככל הנראה על רקע כוונת הממשלה להקים נמלים חדשים בחיפה ובאשדוד. היום בבוקר התקיימה בנמל אסיפת עובדים, שלאחריה, נטשו העובדים את הרציפים והעבודה נעצרה. בנמל חיפה עגנו הבוקר 21 אוניות. מועד סיום השביתה אינו ידוע".

 

אמר סגן נשיא לשכת הספנות דוד קסטל: "בכל שעה שהשביתה נמשכת, נגרמים נזקים כבדים ומחמירים לייצוא הישראלי ולייבוא. אנו נמצאים ערב חג הסוכות ובנמל נמצאים כרגע מטעני ייצוא רבים, מכולות קירור וייצוא חקלאי מישראל. כל אלה מעוכבים, מבלי לדעת כמה זמן תמשך השביתה. יש לזכור, כי גם במידה והעבודה תחזור לסדרה, קיים חשש שאוניות יסיטו את מסלול הגעתן לישראל".

 

עוד נמסר בהודעת הלשכה, כי היא מדגישה ששביתה בשבוע זה, בשונה משבועות רגילים, מכאיבה במיוחד לייצוא הישראלי, שכן השבוע תוכננו שלושה ימי עבודה בעומס גדול במיוחד לקראת החג.

 

גם באיגוד המשתמשים בהובלה ימית המגיבום בחריפות על השביתה הפתאומית בנמל. "לא יתכן כי סחר החוץ של ישראל, ש-98%  ממנו עוברים בדרך הים, יפול קרבן חדשות לבקרים לצעדים ארגוניים כאלה ואחרים. לפני שבועיים עובדי לשכות הבריאות לא הנפיקו אישורי כניסה לסחורות בנמלים ועיכבו את העבודה, בימים האחרונים עיצומי עובדי המכס גורמים לעיכובים בנמלים, ועכשיו עובדי נמל חיפה מכריזים על השבתת פתע, בלי לאפשר ליבואנים וליצואנים, שאינם חלק במאבק על ההפרטה בנמלים, להיערך כראוי", אמר יו"ר האיגוד ד"ר גד שפר, "מדובר בנזקים כבדים ביותר, דווקא כאשר המשק מנסה לחזור לשפיות לאחר נזקי מבצע 'צוק איתן'.

 

באיגוד הוסיפו ואמרו כי בהשבתת פתע זו עובדי הנמל יורים לעצמם ברגל: "השבתה חסרת אחריות זו, ועוד בערב חג, ממחישה את הצורך ביצירת תחרות של ממש בנמלים בכדי למנוע צעדים שרירותיים כאלה".