נמל עקבה: דו״ח חדש מזהיר מפני קיומם של חומרים מסוכנים בנמל

על פי הדו״ח שכותרתו ״ניתוח המצב הקיים ותוכנית הפעולה לניהול כימיקלים בממלכה״, קיימים 678 מכולות של חומרים כימיים שאוחסנו בנמל


09:53 ,29.09.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

מטריצה אנליטית שהוכנה על ידי המשרד לאיכות הסביבה בירדן מעלה את החשש לגבי הצטברות מכולות של חומרים מסוכנים בנמל עקבה, האזורים החופשיים הסמוכים לו, שדה התעופה ומעברי הגבול. על פי המטריצה שכותרתה ״ניתוח המצב הקיים ותוכנית הפעולה לניהול כימיקלים בממלכה״, קיימים 678 מכולות של חומרים כימיים שאוחסנו בנמל.

 

המשרד הזהיר גם שרוב אמצעי התחבורה הקיימים בירדן אינם תואמים את המפרט או הדרישות של ההסכם הבינלאומי בנושא הובלת חומרים מסוכנים בדרכים (ADR). המטריצה מציעה מספר מסלולי עבודה פרוצדורליים לשיפור עקרונות הפיקוח ובטיחות הציבור, תחת הכותרת של המסלול המהיר, הבינוני והאסטרטגי.

 

עוד עולה כי בעיית החומרים המסוכנים אינה ייחודית אך ורק לעקבה. תחת קטגוריה של ״פסולת מסוכנת״ שאוחסנה על ידי חברה הפועלת באזור החופשי במחוז זרקא, מתברר כי ישנם 245 מ״ק חומרים שפג תוקפם או שהם פגומים.

 

לפי הנתונים, במתקני החברה ששמה לא פורסם, יש 40 טונות של כימיקלים גולמיים שפג תוקפם (אבץ וכלוריד), אקונומיקה ומסירי צבע (13 מ״ק), כ-1.5 מ״ק זיקוקים, 32 מ״ק גפרורים, ציוד חשמלי ואלקטרוני פגום (25 מ״ק), מטפי כיבוי והגזים המיועדים להם (60 מ״ק) וחומרים אחרים.