נמל רוטרדם: המשך צמיחה בטיפול במכולות ברבעון השלישי

נמל רוטרדם טיפל ב 112.4 מיליון טון מטען ברבעון השלישי של 2019. בתשעת החודשים הראשונים של השנה טיפל הנמל ב-353.5 מיליון טון מטען – עלייה של 1% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. פעילות המכולות צמחה ב-3.8% במונחי TEU


13:34 ,04.11.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

נמל רוטרדם טיפל ב 112.4 מיליון טונות מטען ברבעון השלישי של 2019. המשמעות היא כי מתחילת השנה ועד לחודש ספטמבר נמל רוטרדם שינע סך של 353.5 מיליון טון מטען.  בהשוואה לשנה הקודמת, הדבר מהווה עלייה של 1% בטיפול המטען. גידול הנפחים בנמל רוטרדם נגרם בעיקר הודות לתנועת המכולות, נפט גולמי, LNG וביומסה. עוד נמסר מחברת נמל רוטרדם כי חלה ירידה בתנועות השטעון של מוצרי פחם ושמן מינרלי.

 

אלארד קסטלין, מנכ״ל נמל רוטרדם: ״ברבעון השלישי שוב ראינו צמיחה בריאה מבחינת מכולות, אחת מחוד החנית האסטרטגית של רשות הנמל. אולם, הגורם המדאיג הוא המתיחות המתמשכת בין גושי המסחר הגדולים בעולם, כמו גם אי הוודאות המתמשכת לגבי  מכסי המסחר החדשים לאחר ברקזיט״.

 

נמל רוטרדם נמסר כי מבחינת פעילות המכולות והמטען הכללי עד לרבעון השלישי כולל, הובלת המכולות צמחה ב-3.3% במונחי טונאז׳ בהשוואה לשנה הקודמת (3.8% במונחי TEU). צמיחה זו התרחשה בעיקר במהלך ששת החודשים הראשונים של השנה, וירדה מעט  ברבעון השלישי. הדבר נגרם בשל האטה כוללת בצמיחת הסחר העולמי ונפילה בהיקף המשלוחים הימיים הקצרים למזרח הים התיכון.

 

שאר פעילות המטען הכללי צמחה ב-4.4% עד סוף הרבעון השלישי. נרשמה עלייה לרוחב מספר שווקים מסורתיים, כגון אלומיניום, פלדה ונייר, אך גם פעילות של מטען כבד ופרויקטים מיוחדים תרמה לעלייה בטונאז׳.

 

פעילות הגלנוע (RoRo) היתה תנודתית וזאת בעיקר בשל הברקזיט (Brexit) הצפוי. ההכנות לקראת התאריך המקורי של ברקזיט גרמו לאגירת מלאים במהלך הרבעון הראשון. לאחר הדחייה של ברקזיט ל-31 באוקטובר הנפחים המשונעים ירדו במהלך אפריל – אוגוסט. בספטמבר נרשמה שוב צמיחה, והצפי הוא כי הצמיחה תמשיך גם במהלך אוקטובר לקראת מועד הברקזיט החדש.