נמל חיפה: מסוף הכרמל החל לפעול באופן חלקי

חלקו הראשון של המסוף הועבר לרשות חברת נמל חיפה ערב חג השבועות והמכולות הראשונות הוזנו לשטח המסוף החדש המסוגל לאחסן כ-5,000 TEU. לקראת ספטמבר 2010 תושלם ההצטיידות במנופי פריקה וטעינה


00:00 ,01.06.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

חלקו הראשון של המסוף הועבר לרשות חברת נמל חיפה ערב חג השבועות והמכולות הראשונות הוזנו לשטח המסוף החדש המסוגל לאחסן כ-5,000 TEU. לקראת ספטמבר 2010 תושלם ההצטיידות במנופי פריקה וטעינה
 
ערב חג השבועות הונחו המכולות הראשונות במסוף המכולות החדש בנמל חיפה,"מסוף הכרמל".
 
חברת נמלי ישראל (חנ"י), אשר הקימה את המסוף בהשקעה של למעלה מ-1 מיליארד שקל, מסרה בערב החג את חלקו הראשון של המסוף לידי חברת נמל חיפה, כך שבינתיים ניתן יהיה לאחסן במקום כ-2,000 מכולות. מסוף  המכולות "כרמל" הוא מהמתקדמים בעולם בתחום התשתיות, התקשורת והנדסת האנוש.
 
במסוף החדש, המשתרע של שטח של כ-250 דונם, ניתן יהיה לאחסן כ-5,000 TEU ב-2,264 תאי רצפה. מחברת נמל חיפה נמסר כי השימוש בשטח מסוף הכרמל יקל מאד על העומס בשטחי האחסון העורפיים בנמל חיפה וישפר את השירות לאוניות בקו המים ברציף המזרחי והן בקיצור זמני ההמתנה למשאיות הפורקות וטוענות מכולות. מחברת הנמל נמסר עוד כי האחסון עד הגעת העגורנים החדשים יבוצע באמצעות מכולנופים ניידים.
 
בתוך תקופה של שבועיים, עם השלמת העבודות במקום, תעביר חנ"י את חלקו השני של המסוף לידי חברת נמל חיפה, וניתן יהיה לאחסן בו, כאמור, כ-5,000 TEU.
 
מחברת נמל חיפה נמסר עוד כי על פי חוזי הרכש, המנופים הראשונים יגיעו לנמל בסוף הרבעון השני של 2010 ולקראת סיום הרבעון השלישי של 2010 יהיה מסוף הכרמל מוכן לפריקת וטעינת אניות מכולה מסוג "סופר פוסט פנמאקס" (Super Post Panamax). עוד נמסר מחברת נמל חיפה כי רכישת כל מנופי גשר ומנופי שער עבור קו המים והעורף תושלם עד חודש מאי 2011.
 
מחברת נמל חיפה נמסר כי המכולה הראשונה הונחה על ידי מאיר תורג'מן, יו"ר ועד עובדי התפעול בנמל חיפה,  וכי שאר המכולות שהועברו למסוף הכרמל בערב החג הוזנו על ידי עובדים מצטיינים של מחלקת התפעול לשנת 2008 - רפי אטוס ושמעון עמר אלברט וממחלקת הסוואר – כהן ברוך.
 
מנדי זלצמן, מנכ"ל חברת נמל חיפה הודה לחברת נמלי ישראל על העמדת הרציף המתקדם לרשות נמל חיפה, "דבר אשר יקל מאוד בהיענות לביקושים הגוברים לשטחי אחסון מכולות".
 
בן ציון סלמן, יו"ר חברת נמל חיפה, אמר כי "זהו צעד ראשון בהגדלת פעילות הנמל. עם הפעלת המנופים והגדלת רציפי הנמל נחוש בצורה משמעותית בתרומת רציף הכרמל לכלכת העיר חיפה ולכלכלת ישראל".