חג שמח: הסינים חוגגים כניסתה של שנה חדשה

ראש השנה הסיני נחגג היום – שנת החזיר. מעט עובדות על החג הסיני החשוב שנמשך על פני 23 ימים, משבית את מפעלי הייצור בסין, וגורם להאטה בתנועת הסחר העולמית כמו גם לביטולי הפלגות לסין וממנה


14:01 ,05.02.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

ראש השנה הסיני, חל היום, 5 בפברואר, ומציין את תחילתה של שנת החזיר על פי סימני המזלות בלוח השנה הסיני. החזיר הינו המזל ה-12 והאחרון בגלגל המזלות הסיני. בתרבות הסינית החזיר מסמן עושר ומזל טוב.

 

ראש השנה הסיני מורכב למעשה מ-23 ימים המחולקים על פני שלושה שלבים:

 

״השנה הקטנה״ אשר נמשכה השנה מה-28 בינואר ועד ה-4 בפברואר כוללת במהלך שמונת ימיה הכנות לקראת חגיגות ראש השנה, ניקיונות הבית על מנת לסלק את המזל הרע, טקסי זיכרון ותפילות.

השלב השני מכונה ״פסטיבל האביב״ והוא מסמל למעשה את תחילתו הרשמית של ראש השנה הסיני – פסטיבל זה, שנמשך 11 ימים, מתחיל ב-5 בפבראור (היום) ומסתיים ב-19 בפברואר. הוא מאופיין בזיקוקי דינור, שתייה ואכילה מרובה. הניקיון בראש השנה אסור ואף נחשב למזל רע.

 

השלב השלישי והאחרון מכונה ״פסטיבל הפנסים״ (Lantern) והוא משתרע על פני ארבעה ימים – מה-16 ועד ה-19 בפברואר. במהלך ימי הפסטיבל הסינים רוכשים ובונים פנסי נייר, משחקים משחקים הכוללים פנסי נייר, מדליקים את הפנסים ומסתכלים על הירח דרך שמים מלאים בפנסים.

 

במהלך 23 ימים אלה הסינים יוצאים לחופשה, המפעלים מושבתים ובשל היותה סין מרכז הייצור ומקור היבוא של מדינות רבות בעולם חברות הספנות מקצצות את תדירות קווי הספנות אל ומסין בתקופה זו שמאופיינת מדי בשנה בשפל ורגיעה בפעילות.

 

בתמונה: עובדים של חברת הספנות הסינית COSCO Shipping מאחלים ללקוחות החברה שנה חדשה שמחה, מזל טוב ואושר בשנת החזיר.

 

תריסר המזלות אשר מאפיינים את לוח השנה הסיני מורכבות מחיות כגון חולדה, שור, נמר, ארנב, דרקון, נחש, סוס, עז קוף, תרנגול, כלב וחזיר.