למרות עונת השיא: ירידה בתעריפי ההובלה בספנות

לטענת חברת הייעוץ אלפאליינר חברות הספנות לא מצליחות להתמודד עם הביקוש הנמוך בהצלחה ונאלצות להוריד את תעריפי ההובלה בסחר בין אסיה, ארה״ב ואירופה. מזהירה: 160 אניות חדשות צפויות להיכנס בקרוב לשוק שנמצא כבר בקיבולת יתר


13:33 ,26.09.2019 מאת: מירב רונן

חברת הספנות הפועלות בנתיבי הסחר לאירופה וארה״ב נאלצו להוריד את תעריפי ההובלה לקראת החג הסיני Golden Week, שנמשך שבוע, וזאת לאחר שהניסיונות להשאיר את תעריפי ההובלה על כנם באמצעות ביטול הפלגות (Blank Sailing) לא צלחו.

 

לדברי אלפאליינר, חברות הספנות כבר מוזילות באופן משמעותי את תעריפי ההובלה, כך שהמחירים עומדים על פחות מ-500 דולר ל-TEU מאסיה לאירופה ו-40 רגל בפחות מ-1,100 דולר לחוף המערבי של ארה״ב. חברת הייעוץ הימי הזהירה כי ״חולשה נוספת של התעריפים צפויה למשך שאר חודשי השנה״, וזאת בשל ניהול קיבולת ״בלתי אפקטיבי״ מצד חברות הספנות.

 

״בעוד שביטול הפלגות עשוי להיות יעיל להתמודדות עם ירידה עונתית קצרת מועד בביקושים, היא הוכיחה עצמה כאסטרטגיה לא אפקטיבית להתמודדות עם ירידה מבנית בצמיחה במטען״, טוענים באלפאליינר. לחברות הספנות יש כעת ״מרחב מוגבל״ להעמיד אוניות על עוגן לתקופות ארוכות וזאת בשל התקורה הגבוהה של העמדת אניות ULVC ללא הכנסות כלשהן, טוענת אלפאליינר.

 

חברת הייעוץ הזכירה כי קיים כעת ״זרם קבוע״ של נפחים בדמות אניות חדשות שנמסרות לחברות הספנות בחודשים הקרובים, וכי גריטה של אניות ישנות נמצאת ברמה נמוכה. על פי נתוני אלפלינר, ישנן כ-160 אניות חדשות בנפח של 11,000 TEU ומעלה, שיימסרו לבעליהם בחודשים הקרובים ולתוך שוק שכבר כיום נמצא במצב של קיבולת-יתר.

 

לטענת אלפאליינר, הביקוש הנמוך ותעריפי ההובלה הצונחים כבר אילצו חברות ספנות הפועלות בקווי אסיה – צפון אירופה לבטל שני-שליש יותר הפלגות לעומת שנה שעברה, כאשר עונת השיא – התקופה בה חברות הספנות מייצרות את הרווחים הגבוהים ביותר שלהן – הפכה לאכזבה מרה, ושולחת זעזועים בקרב הנהלות חברות הספנות הגדולות. ואילו בנתיבי הסחר הטרנס-פסיפי, התנודתיות של קווי הסחר – בשל ההתמודדות הבלתי אפשרית עם היטלי המכס המוטלים ונדחים באופן קיצוני בשל מלחמת הסחר בין סין וארה״ב – השפיעה על הביקושים וכתוצאה מכך גם על תעריפי ההובלה.