מארסק, MSC וכעת CMA CGM ייגבו היטלי דלק

בעקבות מחירי הדלק המאמירים הצטרפה חברת הספנות הצרפתית למארסק ולחברת MSC והודיעה על ״היטל חריג״ בשל העלייה במחירי הדלק. על פי הערכות ההיטלים ייכנסו לתוקף ב-1 ביוני ויעמדו על 120 דולר למכולת 40 רגל


14:43 ,28.05.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

חברת הספנות הצרפתית CMA CGM הודיעה ביום שישי כי בכוונתה להציג ללקוחותיה  היטל חריג וזאת לאחר שרווחים הרבעון הראשון של החברה נפגעו בשל עלייה חדה במחירי הדלק. החברה לא פירטה את סכום ההיטל ולא את מועד כניסתו לתוקף. 

 

המהלך מגיע לאחר שחברת מארסק ליין, חברת הספנות הגדולה בעולם, הודיעה ביום שישי האחרון על היטל בשם ״היטל חירום דלק״ (emergency bunker surcharge) שייכנס לתוקף ב-1 ביוני. על פי הערכות היטל הדלק יעלה כ-120 דולר למכולת 40 רגל. 

 

נזכיר כי בשבוע שעבר הכריזה גם חברת MSC על היטל דומה בשל מחירי הדלק המאמירים וכינתה אותו בשם Temporary emergency bunker surcharge.

 

נזכיר כי מחירי הנפט הגיעו לשיא מאז סוף 2014 ומחירם כיום עומד על כ-80 דולר לחבית - או על 440 דולר לטון דלק אניות (bunker), וזאת בעקבות יציאת ארה״ב החודש מהסכם הגרעין עם איראן והטלת סנקציות על המדינה שהיא גם חברה בארגון OPEC.

 

רודולף סעדה, מנכ״ל חברת הספנות הצרפתית, אמר בהודעת החברה כי ״על מנת להתמודד עם העלייה במחירי הדלק שממשיכים לעלות גם ברבעון השני, אנו מיישמים היטל חריג״. 

 

חברת CMA CGM דיווחה לאחרונה על רווח של 88 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2018, ירידה חדה לעומת רווחיה ברבעון המקביל אשתקד אשר עמדו על 252 מיליון דולר. בנוסף, החברה דיווחה על עלייה של 17.1% בהכנסותיה שהגיעו ל-5.41 מיליארד דולר וכן על עלייה של 15% בכמות המטענים המובלים. 

 

החברה, אשר צופה כי הצמיחה בתנועת המטענים העולמית תמשיך לאורך 2018, ציינה כי היא צופה שיפור בסביבת השוק במחצית השנייה של 2018 למעט העלייה במחירי הדלק והשפעתם של שערי החליפין.