מחקר: האיסור האירופאי על קונפרנסים ימיים לא השפיע על קווי הסחר האמריקאים

משרד הסחר של הוועדה הימית הפדרלית בארצות הברית (FMC) ערכה את המחקר כתגובה לדאגות שהביטול עלול ליצור ירידה במחירי קווי הסחר האירופאים בהשוואה לקווי הסחר האמריקאים


00:00 ,20.02.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

קווי סחר לארצות הברית וממנה לא הושפעו מהחלטת האיחוד האירופי ב-2008 להוציא מחוץ לחוק את הקונפרנסים הימיים (Liner Conference).כך עולה ממחקר בן שנתיים על השינויים בתעריפי הובלת המכולות בשנים 2008-2011 שערך משרד הסחר של הוועדה הימית הפדרלית בארצות הברית (Federal Maritime Commission).

הוועדה ביקשה ללמוד איזו השפעה היתה על קווי הסחר האמריקאים עם ביטול הפטור מקונפרנסים ימיים באירופה, שנכנס לתוקף ב-2008 (The Repeal of the liner conference block exemption in Europe had on U.S. liner trades). וכן, לבחון האם השינוי בחקיקה האירופית העניקה סוג של יתרון כלכלי לבעלי המטענים באירופה, באמצעות ירידה במחירים. המנדט שניתן לוועדה היה לבדוק את רמות המחירים בשנים 2008-2010 בקווי הסחר הטראנס-אטלנטי, אסיה-אירופה ואסיה-ארצות הברית.

תחילת המחקר על ידי הוועדה הפדרלית התרחשה במקביל לתחילת המשבר הגלובאלי, שגרם לצניחה חדה במחירי ההובלה הימית וברווחים של חברות הספנות.

המחקר הוזמן כתגובה לדאגות שהביטול על ידי האיחוד האירופאי עלול ליצור ירידה במחירי קווי הסחר האירופאים בהשוואה לקווי הסחר האמריקאים.

הממצא העיקרי במחקר הוא, שבמהלך 2010, ביטול הפטור על ידי האיחוד האירופאי אינו מתבטא בהשפעה שלילית על קווי הסחר האמריקאים. רמת המחירים של היבוא האמריקאי ירדה ברמה דומה לזו שירד היבוא האירופאי, לעומת עלייה מקבילה ביצוא, הן האמריקאי והן האירופאי. המחקר המליץ על המשך מעקב אחרי טרנדים בעולם הסחר.

לא רק זאת, אלא שבמחקר צוין בפירוש שהסכמי ההידברות (Discussion agreements) אינם גורמים מחייבים בתיאום מחירים, שגרמו למיתון קפיצות המחירים בהשוואה לאירופה.

יו"ר הוועדה הימית הפדרלית ריצ'ארד א. לידינסקי הביעה תקווה שהמחקר ייתן בפני מקבלי ההחלטות נקודת התייחסות המבוססת על עובדות בנוגע לקווי הסחר הימיים בארצות הברית ומחוצה לה".

נשיא לשכת הספנות הישראלית ד"ר יורם זבה מסר בהתייחסות למחקר: "אני מניח שלמחקר הזה תהיה השפעה על הדיונים שנערכים כעת ברשות להגבלים עסקיים בירושלים. אפשר להבין גם מהתגובות ברחבי העולם שהרגולציה עולמית היא נחלתם של השחקנים הגדולים, וכל השאר, למעשה, יתנהגו בהתאם".

יצוין שהוועדה הפדרלית הימי הינה סוכנות ממשלתית עצמאית, המהווה רגולטור בכל הנוגע להובלה הימית לתועלת יצואנים, יבואנים והצרכן האמריקאי. המשימה של הוועדה היא לקבוע מדיניות הוגנת, יעילה ואמינה של שיטת ההובלה הימית, בעוד והיא מגינה על הציבור מפני התנהגויות שאינן ראויות.