תעלת פנמה המורחבת: 830 אלף דולר אגרת מעבר

אניית MOL Benefactor בנפח קיבולת של 10,000 TEU חצתה ב-1 ביולי את תעלת פנמה המורחבת בדרכה צפונה. בקרוב: אגרת מעבר בגובה 1 מיליון דולר


14:24 ,06.07.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

פתיחת תעלת פנמה המורחבת לתנועת אניות מסחריות הביאה עמה ציפיות כי נפח המטען שיועבר בכל מעבר אנייה ינפץ שיאים. אבל כשבוע וחצי לאחר שתעלת פנמה המורחבת נפתחה לשימוש בולט בעיקר מספר אחד: 829,468 דולר.

 

זהו סכום האגרה העצום ששולם על ידי אנייה שבעבר לא יכלה לעבור בתעלת פנמה מפאת גודלה. מדובר באניית MOL Benefactor – אנייה מסוג ניאו-פנמקס בנפח קיבולת של 10,000 TEU – אשר חצתה את תעלת פנמה בדרכה צפונה ב-1 ביולי.

 

שיא האגרה הקודם ששולם לרשויות תעלת פנמה היה שייך לאוניית Cosco Panama אשר חצתה ראשונה את תעלת פנמה המורחבת ושילמה אגרה בגובה של 575,545 דולר.

 

גובה תשלום האגרה מספק הצצה ראשונית למחיר שחברות הספנות ייאלצו לשלם תמורת מעבר בתעלת פנמה המורחבת.

 

רשות תעלת פנמה דיווחה בתחילת החודש כי עד כה 174 אניות נרשמו עד כה למעבר בתעלה המורחבת, אך היא לא ציינה כמה מבין אותן אניות הן אכן בגודל ניאו-פנמקס.

 

נציין כי רשות תעלת פנמה מחשבת את גובה האגרה למעבר בתעלה על פי גודל האנייה ומספר ה-TEU, כך שזה לא יהיה בלתי סביר לראות בקרוב אנייה שתעבור בתעלת פנמה המורחבת ותיאלץ לשלם אגרה בגובה 1 מיליון דולר.