עובדי נמל חיפה הקימו אגודה שיתופית

עד כה הצטרפו לאגודה, אשר מטרתה העיקרית היא לרכוש מניות בהנפקה העתידית, כ-400 מעובדי הנמל


00:00 ,28.07.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

עד כה הצטרפו לאגודה, אשר מטרתה העיקרית היא לרכוש מניות בהנפקה העתידית, כ-400 מעובדי הנמל
 
לאחר עבודה מאומצת שנמשכה כשנה וחצי קיבלו בימים אלה בוועד העובדים של נמל את "תעודת רישום של אגודה שיתופית" החתומה על ידי עו"ד אורי זליגמן, רשם האגודות השיתופיות, שהודיעה כי החל מה-14 ביולי השנה נרשמו עובדי נמל חיפה כאגודה שיתופית בע"מ והיא החלה לפעול בהתאם לפקודת האגודות השיתופיות.
 
מטרתה המוצהרת של האגודה היא לרכוש מניות של נמל חיפה במידה ויונפקו לציבור במהלך הליך ההפרטה של הנמל. מדובר בתאגיד עסקי שמטרתו העיקרית "לפעול לשיפור מצבם של חבריה ותנאי חייהם". כלומר, פעילות לרווחת החברים עצמם. עד כה חתמו על הצטרפות לאגודה כ-400 מעובדי הנמל כאשר כל עובד חייב לחתום על טפסי הצטרפות באופן אישי .
 
האגודה השיתופית הוקמה לאחר תקופת הכנה של שנה וחצי במהלכה ישב צוות עובדים, בהנחיית מאיר תורג'מן, המכהן גם כיו"ר ועד העובדים, ורקם את מבנה האגודה מתוך מידע על מהלכים דומים שנעשו במשק ולאחר בחינת צורכי נמל חיפה.
 
מאיר תורג'מן ציין כי הזמן הארוך שנדרש להקמת האגודה נבע בשל מורכבותו של המהלך ורצונם של העובדים ליצור גוף מתאים שיענה על כל דרישותיו של המצטרף לאגודה - בין אם הוא פנסיונר של הנמל, עובד קבוע או עובד זמני שטרם קיבל קביעות.  
 
ועד העובדים בנמל חיפה ציין כי יתרונות האגודה השיתופית הם הכוונת פעילות האגודה במישרין לטובת חבריה ולא מבחן שווי המניה, מניעת השתלטות זרה על חברת הנמל, ייצוג של רוב דעות חברי האגודה, מניעת אפשרות של "משחק" במניות, סמכויות יעילות של רשם האגודות השיתופיות בניגוד לרשם החברות, אפשרויות שיתוף פעולה עם קואופרציות עולמיות, פוטנציאל חברים גדול (כלל עובדי הנמל) וכן הזדמנות שווה לכולם תוך ניצול מקסימלי של משאבים.
 
יש לציין כי במתווה הרפורמה בנמלים סוכם שעובדי נמל חיפה רשאים לרכוש בעת הפרטת החברה עד 15 אחוז מכלל המניות אשר יוצעו למכירה לציבור. כלומר, במידה והמדינה תנסה למכור במהלך שנת 2010 15 אחוז מהמניות של חברת נמל חיפה העובדים רשאים לקנות 1.5 אחוז ממניות אלה.