עיתונות זרה: צי האוניות העולמי הצטמק ב-4 אחוזים

על פי נתוני אלפאליינר נפח הצי הפעיל כיום עומד על 10.43 מיליון TEU וזאת לעומת נפח של 10.86 מיליון TEU בחודש ספטמבר שעבר


00:00 ,27.08.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

על פי נתוני אלפאליינר נפח הצי הפעיל כיום עומד על 10.43 מיליון TEU וזאת לעומת נפח של 10.86 מיליון TEU בחודש ספטמבר שעבר
 
מבדיקה שערכה חברת האנליסטים הצרפתית אלפאליינר, הצי העולמי הכולל המופעל על ידי 24 חברות הספנות הגדולות בעולם ירד ב-4% במהלך 12 החודשים האחרונים. בעקבות המשבר הכלכלי חברות הספנות מצמצמת את מספר האוניות הפעילות בקווי הסחר לאור הירידה המתמשכת בנפחי המטען המשונעים ברחבי הגלובוס.
 
על פי נתוני אלפאליינר הצי הפעיל כיום מסוגל לשנע 10.43 מיליון TEU וזאת לעומת נפח של 10.86 מיליון TEU בחודש ספטמבר שעבר, זאת לפני ששוק המכולות העולמי החל בירידה תלולה בהיקף המטענים המשונעים.
 
יחד עם זאת, על אף הירידה הכוללת בנפח הצי הפעיל יש לציין כי שבע חברות ספנות למעשה הגדילו את נפח הקיבולת המוצע על ידן כאשר שתי החברות הבולטות בתחום זה הן MSC וחברת CMA CGM, החברה השנייה והשלישית בגודלה בעולם, בהתאמה. חברת MSC הגדילה את נפח הקיבולת המוצע על ידה ב-11% ואילו חברת CMA CGM הגדילה את נפח הצי הפעיל שלה ב-6%. חברת הספנות הערבית, United Arab Shipping, הגדילה את צי האוניות שלה ב-16% בהשוואה לשנה שעברה.
 
יחד עם זאת מבקשים לציין באלפאליינר כי הגידול הנ"ל היה למעשה כורח המציאות עבור חברות הספנות הללו, וזאת לאור אספקת אוניות חדשות ואוניות חכורות אשר הגיעו לידי חברות הספנות כתוצאה מחוזים שנחתמו לפני תחילת המשבר הנוכחי.
 
חברת Maersk Line, חברת הספנות הגדולה בעולם, צמצמה את צי האוניות שלה ב-5 אחוזים מאז חודש ספטמבר. חברת הספנות הסינית CSCL צמצמה את נפח המטענים שלה ב-18%, חברת הספנות OOCL צמצמה ב-16%, חברת Mitsui OSK היפנית צמצמה פעילות הצי שלה בכ-14% ואילו חברת הספנות Evergreen מטייוואן צמצמה את מספר האוניות הפעילות שלה בכ-13%. חברת הספנות המלזית MISC קיצצה 39% במי האוניות שלה ואילו חברת צים, מדווחת סוכנות אלפאליינר, קיצצה את נפח הקיבולת שלה בכ-19%.