אושר היטל היצף על יבוא דיסקיות מסין

שרי הכלכלה והאוצר אישרו את ההיטל, בשיעור של 25%, לאור פנייה של מפעל גמל מפעלים, שטען שהוא חשוף לתחרות בלתי הוגנת מצד יבוא מסין


00:00 ,01.05.2013 מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנר

לאחרונה אישרו שרי הכלכלה והאוצר הטלת היטל היצף בשיעור של 25% על יבוא דיסקיות חיתוך והשחזה מסין עד לסוף שנת 2013.

ההליך החל בעקבות חקירה של הממונה על היטלי הסחר במשרד הכלכלה (תמ"ת לשעבר) ראובן פסח, שהחלה לבקשת המפעל המקומי גמל מפעלים, בנוגע לאופני השחזה שריד.

המפעל, המעסיק עובדים רבים, טען שהוא חשוף לתחרות בלתי הוגנת מסין, במסגרתה התקיים יבוא בהיצף מסין של דיסקיות חיתוך והשחזה, אשר גרם לו לנזק ממשי ולהפסדים (מחיר היצוא לישראל נמוך ממחיר המכירה בשוק המקומי בסין). המוצר שלגביו בוצעה החקירה משמש ככלי עבודה למפעלים שונים.

בעקבות זאת הפנייה המליץ פסח להטיל היטל של כ-29% למשך שנתיים. הוועדה המייעצת לשר הכלכלה אישרה את ההמלצה.

ההמלצהו קיבלה גם את אישור שר התמ"ת שלום שמחון, אך שר האוצר הקודם ד"ר יובל שטייניץ סירב בסוף שנת 2012 לאשר את ההיטל, ובשל כך ההיטל לא נכנס לתוקפו.

בעקבות הסירוב הגיש המפעל בחודש דצמבר 2012 עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים, ובה טען שהסירוב ניתן תוך חריגה מסמכותו ומשיקולים לא ענייניים.

בחודש אפריל 2013, בעקבות התייעצות שקיימו משרדי הכלכלה והאוצר, החליטה הוועדה המייעצת לתקן את החלטה המקורית ולהטיל היטל של 25% עד לסוף 2013. המלצה מתוקנת זו קיבלה את אישור שר הכלכלה נפתלי בנט ואת אישור שר האוצר יאיר לפיד.

כעת טעונה ההחלטה את אישור ועדת הכספים של הכנסת, בטרם תיכנס לתוקפה בצו מחייב שיפורסם ברשומות.

לדעתנו מדובר בהישג לתעשייה המקומית, שכן בשנים האחרונות כמעט ולא אושרו היטלים להגנה על התעשייה.

יצוין שמפעל גמל מפעלים מיוצג על ידי משרדנו.

 * האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט:www.nadel-law.co.il