לידיעת היצואנים: הסכם החקלאות החדש עם האיחוד האירופי

ההסכם החדש מציג שלוש רשימות שונות הנוגעות לביטולי מכסים והפחתותיהם כאשר רשימה אחת מציגה הסדר כוללני ולפיו כל מוצר שאינו מופיע ברשימה פטור ממכס ביבוא לאיחוד האירופי


00:00 ,24.11.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

ההסכם החדש מציג שלוש רשימות שונות הנוגעות לביטולי מכסים והפחתותיהם כאשר רשימה אחת מציגה הסדר כוללני ולפיו כל מוצר שאינו מופיע ברשימה פטור ממכס ביבוא לאיחוד האירופי
 
מאת עו"ד גיל נדל, מורן שמילוביץ
 
הסכם הסחר עם האיחוד האירופי הוא הוותיק ביותר מבין הסכמי הסחר של מדינת ישראל, ותחילתו כבר בשנות השבעים. במהלך השנים ההסכם עבר תיקונים ושדרוגים שונים. לאחרונה התבשרנו כי בעקבות מו"מ ממושך שהתקיים בין מדינת ישראל (משרד התמ"ת ומשרד החקלאות) לבין האיחוד האירופי, נחתם הסכם חדש בתחום החקלאות והמזון המעובד הצפוי להיכנס לתוקף ביום 1 בינואר 2010.
 
כידוע, חלק ניכר מהיצוא הישראלי מופנה לאיחוד האירופי. בכל הנוגע לתחום המזון והחקלאות, קיימים מכסים ומכסות שונים אשר פגעו בתחרותיות היצוא הישראלי, ואף מנעו לעיתים, דה-פקטו, את כניסתו לאיחוד האירופי. ההסכם החדש פותח אפשרויות חדשות רבות בפני ציבור יצואני המזון הישראליים, ואף יאפשר ליצרנים קטנים ובינוניים להיכנס לשווקי יצוא חדשים באירופה.
 
ההסכם החדש בא, בעיקרו, להביא להקלות מכס הדדיות על מוצרים חקלאיים מעובדים, וקובע כי הקהילה האירופית ומדינת ישראל ינהיגו בהדרגה ליברליזציה רבה יותר בסחר ביניהן במוצרים חקלאיים.
 
ההסכם החדש בנוי משני פרוטוקולים: האחד קובע את ההסדרים החלים על יצוא של מוצרים חקלאיים שמקורם במדינת ישראל, והשני קובע ההסדרים החלים על יבוא מוצרים כאמור שמקורם באיחוד האירופי. ברשימה זאת נתרכז בפרוטוקול אשר חל על יבוא מוצרים לאירופה.
 
ככלל, ההסכם החדש מציג שלוש רשימות שונות הנוגעות לביטולי מכסים והפחתותיהם.
 
רשימה אחת מציגה הסדר כוללני ומרשים ולפיו כל מוצר שאינו מופיע ברשימה פטור ממכס ביבוא לקהילייה. כך, למשל, מוצרי מזון שעד היום סבלו מגישה מוגבלת לשוק האירופי בשל מכסות או היטלים גבוהים, כגון שוקולד ומוצרי מאפה, ופלים, פסטה, קפה, בסיסים להכנת מיצי פירות, מרשמלו, סלטים טריים ועוד, ייהנו מפטור מתשלום מכס.
 
באשר למוצרים שהופיעו באותה רשימה, הרי שאלו אמנם לא יינו מפטור מתשלום מכס, אולם בכל זאת ייהנו מהטבות אחרות. חלק מהמוצרים ייהנו ממכסות משמעותיות הפטורות ממכס. על מוצרים אלו נמנים: תרנגולי הודו, ירקות ופירות מסוימים, מיצי הדרים, יין מענבים טריים, סוגי עמילנים ועוד. לגבי מוצרים אחרים נקבעה תקרה, שהמכס המוטל על אותם מוצרים לא יעלה על אותה תקרה, כמו סוגים מסוימים של תירס מתוק, של אבקת קקאו, של תכשירי מזון מסוימים ועוד.
 
את נוסח ההסכם ניתן להוריד מאתר משרד התמ"ת, כאן: http://www.moit.gov.il/NR/rdonlyres/183C42A9-B517-4A35-9400-10C674FB597C/0/agri_agree_2009.pdf
 
האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי. עו"ד גיל נדל עוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקניין רוחני. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט:  www.nadel-law.co.il