רוח חדשה מירושלים

בבית המשפט העליון מרגישים את הרוח הליברלית הנושבת ממשרדי הממשלה ומבקשת להסיר חסמי יבוא ולקצר הליכים


00:00 ,23.10.2013 מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנר

בעקבות עתירה לבג"צ שהגיש יבואן נגד משרד הכלכלה בנושא תקינה של חלקי חילוף לטלוויזיות, שינה המשרד את מדיניותו ואיפשר ליבואן לייבא את חלקי החילוף ללא צורך בהצגת אישור מכון התקנים. בנוסף הנפיק המשרד ליבואן אישור לפי סעיף 2(ג)(2) לצו יבוא חופשי.

בכך, למעשה, קיבל היבואן את הסעד שהתבקש על ידו בעתירה בבג"צ וזו נמחקה, תוך שבית המשפט חייב את משרד הכלכלה לשלם ליבואן הוצאות משפט בסך 15 אלף שקל.

מדוב בחברת האלקטרוניקה אוסקר סמי, עוסקת מזה כ-30 שנה ביבוא מקביל של חלקי חילוף לטלוויזיות מסוגים שונים, המיועדים לשימוש של אנשי מקצוע עבור תיקון מכשירים.

במשך שנים רבות אישר משרד הכלכלה (התמ"ת דאז) ליבואן לייבא את החלקים ללא צורך בהצגת אישור מכון התקנים, מאחר והחלקים לא נמכרים לציבור הרחב. זאת בהתאם לנוהל מנכ"ל משרד הכלכלה מס' 2.6 ("הענקת פטור בהתאם לסעיף 2(ג)(2) לצו יבוא חופשי"), שמתיר לפטור מחובת תקן חלקי חילוף המיועדים למתן שירות לאחר מכירת המוצר.

בשנת 2011 סירב משרד הכלכלה לחדש את האישור ליבואן, בדורשו שהיבואן יציג תעודות בטיחות ביחס לחלקי החילוף כתנאי לקיום הדיון בעניינו. בעקבות זאת הגיש היבואן עתירה לבג"צ.

בדיון שהתקיים בחודש מרץ 2013 קבע בג"צ כי על היבואן להעביר למשרד הכלכלה רשימה מפורטת של החלקים אותם הוא מבקש לייבא, תוך התאמתם לדגם המוצר הסופי (הטלוויזיה). מנגד הורה בג"צ למשרד הכלכלה לבחון ביחס למוצרים הסופיים האם כבר מצויות בידיהם תעודות הבטיחות אותן דרשו מן היבואן.

הצדדים פעלו בהתאם להחלטה. בחודש אוגוסט 2013 חזר בו משרד הכלכלה מסירובו הראשוני ואישר ליבואן לייבא את רוב החלקים ללא צורך בהצגת אותן תעודות וללא צורך בבדיקה של מכון התקנים (ליבואן הוצא אישור לפי סעיף 2(ג)(2).

בעקבות זאת התקיים באוקטובר 2013 דיון נוסף, בו נמחקה העתירה, ומשרד הכלכלה חוייב בהוצאות משפט.

משיג היבואן את מבוקשו.

לדעתנו, הגם שמדובר בעניינו של יבואן ספציפי, תוך שהמדינה ציינה כי אין בהסדר כדי לחייב אותה לפעול כך במקרים אחרים, הרי שבהסדרים שגובשו בין הצדדים ובפסק הדין יש משום בשורה של ממש ליבואני חלפים שונים. הטעם לכך הוא שהמדינה הסכימה דה-פקטו להכיר בזכותו של יבואן חלפים לקבל מידע מהרשות המוסמכת (בענייננו – מכון התקנים) אודות מוצרים שאושרו על ידה בעבר לצורך הגשת בקשה לקבל אישור יבוא. במקרה שלפנינו התבצע צעד אחד נוסף והרשות המוסמכת – במקום להעביר את המידע ליבואן לצורך הכנת הבקשה על ידו – בדקה בעצמה את המידע ועל סמך בדיקתה העניקה את האישור המבוקש.

אין ספק - והדבר בא לידי ביטוי גם בפסיקת ההוצאות כנגד המדינה - כי רוח ליברלית מנשבת מבית המשפט העליון וגם ממשרדי הממשלה; רוח זאת מבקשת להסיר חסמי יבוא ולקצר הליכים בירוקרטיים.

יצוין שאת היצואן ייצגו בעתירה הכותבים, עורכי הדין גיל נדל ועומר וגנר.* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

 

* עו"ד גיל נדל מתמחה בדיני יבוא, יצוא, הובלה ושילוח וסחר בינלאומי, והוא עומד בראש תחום יבוא ויצוא וסחר בינלאומי במחלקת המסים במשרד גולפרב זליגמן ושות'. לפרטים ומידע: Gill.Nadel@goldfarb.com