סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים דורשים פרסום החלטות פרה רולינג באתר רשות המסים

ארגון התאגידים פנה לאחרונה למינהל המכס בנוגע לפרסום החלטות בנושאי סיווג מכסי, כפי שנוהגות רשויות מסים בעולם


10:39 ,11.06.2015 מאת: עו"ד שמואל גרוסמן

ארגון התאגידים של סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, באמצעות עו"ד שמואל גרוסמן, פנה לפני מספר ימים למינהל המכס בדרישה כי פניות והחלטות פרה רולינג בנושאי סיווג מכסי יפורסמו באתר רשות המסים.

 

הפנייה מתבססת על תיקון פקודת מס הכנסה משנת 2005, שהסדירה את  הליך הפרה רולינג, במסגרתו ניתנות על ידי רשות המסים החלטות בקשר לפניות פרטניות של הציבור בענייני מיסוי של עסקאות ופעולות שונות, לרבות בנושאי סיווג מכסי של מוצרים שונים.

 

הפנייה הראשונית של עו"ד גרוסמן בנושא נעשתה עוד בשלהי שנת 2013, אך הנושא לא קודם עד למינויו של ראש מינהל מכס. כעת חודשה הפנייה באמצעות עו"ד איריס ויינברגר, היועצת המשפטית למינהל המכס.

 

בפנייה מצוין כי יש אינטרס כי פניות והחלטות הפרה רולינג בנושאי סיווג מכסי יפורסמו באתר רשות המסים. זאת, בין השאר, כדי לדעת מהי עמדת רשות המסים בסוגיה נתונה הנוגעת לפריט מכס כזה או אחר, כדי להבטיח שקיפות, אחידות ושוויוניות, כדי להסיר אי וודאות ולהפחית את הדיונים והמחלוקות עם רשויות המס.

 

הפרסום יאפשר לסוכני המכס ליתן ללקוחותיהם, היבואנים והיצואנים, שירות טוב ויעיל יותר. 

 

למנהל רשות המסים נתונה הסמכות לפרסם את הפניות והחלטות הפרה רולינג באתר רשות המסים באופן שוטף (מבלי לחשוף פרטים מזהים אודות הגורם שפנה), על מנת שיאפשר לציבור סוכני המכס, היבואנים והיצואנים להתעדכן בזמן אמת. כך נוהגות מדינות אחרות, לדוגמא רשות המסים האמריקאית, המפרסמת פניות והחלטות פרה רולינג בנושאי סיווג מכסי.

 

עו"ד גרוסמן ביקש כי מנהל  רשות המסים יעשה שימוש בסמכות הנתונה לו בחוק ויורה על פרסום שוטף באתר רשות המסים של פניות והחלטות פרה רולינג בנושאי סיווג מכסי.