בגדאד: נפתח יריד הסחר הבינלאומי

זאת לאחר הפסקה של שש שנים עקב המצב הביטחוני. עיראק נענתה לדרישת מדינות האיחוד האירופי והסירה את הדרישה כי יטילו חרם כלכלי על ישראל אם ברצונן להשתתף ביריד


00:00 ,02.11.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

זאת לאחר הפסקה של שש שנים עקב המצב הביטחוני. עיראק נענתה לדרישת מדינות האיחוד האירופי והסירה את הדרישה כי יטילו חרם כלכלי על ישראל אם ברצונן להשתתף ביריד
 
תחת אמצעי ביטחון חסרי תקדים נפתח אתמול בבגדאד בירת עיראק יריד הסחר הבינלאומי. זו הפעם ה-36 בה נערך היריד בבירת עיראק, וזאת לאחר הפסקה בת שש שנים עקב המצב הביטחוני השורר במדינה. 32 מדינות משתתפות באופן רשמי ביריד הסחר של בגדאד אשר יימשך עשרה ימים באמצעות ביתנים מיוחדים והבולטות שביניהן צרפת (החברות "טוטאל" ו"אלסטום"), תורכיה, איראן (60 חברות בתחומי התרופות, ציוד רפואי, תשתיות ועוד), שבדיה וברזיל.
 
במקביל, מציגות ביריד 396 חברות ממדינות ערב ומדינות זרות מוצרים שונים בתחומי המזון, החשמל והאנרגיה, מכאניקה ועוד. התקשורת הערבית מדווחת כי עיראק נאלצה להיענות לדרישת מדינות האיחוד האירופי ולהסיר את החרם הכלכלי על ישראל על מנת לאפשר השתתפותן של מדינות אלה אשר התנו הסרת החרם על ישראל בהגעתן ליריד בבגדאד.
 
על פי הדיווחים משרד החוץ של עיראק שלח מבעוד מועד איגרת לכל המדינות המשתתפות ביריד בה ביטל סעיף הדורש מכל החברות הזרות המשתתפות להחרים את ישראל. דיפלומטים אירופיים בבגדאד אישרו את הדברים ומסרו שהאיחוד האירופי הודיע עוד בחודש מאי 2009 לממשלת בגדאד כי ביטול סעיף החרם נגד ישראל הוא תנאי להשתתפותו ביריד.
 
סגן שר החוץ של עיראק ספאאלדין אלסאפי הביע תקווה כי חידוש עריכת היריד המסחרי בבגדאד הנערך תחת הכותרת "בנייה והשקעה בעיראק החדשה" יביא ליצירת שותפויות סחר בין המגזר הפרטי בעיראק למשקיעים זרים.
 
יריד הסחר של בגדאד נחשב לוותיק ירידי הסחר במדינות ערב והכינוס הראשון התקיים בשנת 1964. מבירת עיראק נמסר כי כוחות הביטחון של עיראק נקטו אמצעי ביטחון חסרי תקדים לאבטחת האירוע בכלל זה חסימת הכבישים הראשיים המובילים למקום.