ישראל במקום הרביעי בדירוג המדינות הנהנות מהשקעות זרות

על פי דוח של ה-OECD, ישראל דורגה אחרי לוקסמבורג, אירלנד וצ'ילה. בשנת 2012 הובילה קנדה את רשימת המדינות אליהן זרמה השקעה מישראל, כשארצות הברית הובילה את רשימת המדינות המשקיעות בישראל


11:37 ,19.08.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

דוח שנתי של ה-OECD (International Direct Investment Statistics) - שמאגד סטטיסטיקות של השקעה ישירה, נכנסת ויוצאת, במדינות הארגון – קובע שישראל נמצאת במקום הרביעי מבחינת המדינות הנהנות מהשקעות  זרות.

 

הדוח כולל טבלאות השוואה וגרפים על מדינות ה-OECD ושמונה מדינות G20 נוספות, שמשלימות את המידע הסטטיסטי המועבר על ידי המדינות, ומחלק אותן לפי מדינות שותפות. מטרת הדוח היא לספק מקור מידע מהימן למדינות, משקיעים, כלכלנים והציבור באופן כללי.

 

בין הממצאים העיקריים בדוח:  מההערכות ראשונות של שנת 2013 עולה כי ההשקעה הישירה הזרה (FDI) הגלובלית עלתה רק ב-4.5% בשנת 2013 (ל-1,333 מיליארד דולר), לאחר ירידה של 24% בשנת 2012.

 

נתונים אלו, בשילוב העובדה כי נכון לסוף שנת 2013 רמת ה-FDI היתה נמוכה ב- 30% מרמתה טרום המשבר (2007), מראים כי ההתאוששות של ההשקעות הבינלאומיות הינה חלשה.

 

בשנת 2013 כמעט חצי מהשקעה הישירה הנכנסת נרשמה בחמש מדינות: סין, ארצות הברית, ברזיל, קנדה ורוסיה. ארצות הברית הצליחה לשמור על מעמדה כמשקיעה מובילה, עם 30% מההשקעה העולמית (360 מיליארד דולר), למרות הירידה בסכומי ההשקעה בשנתיים האחרונות.

 

שלוש המדינות הנוספות אשר השקעותיהן היו המשמעותיות ביותר בשנת 2013 הן יפן, סין (שחוותה עליה של 17% משנת 2012) ורוסיה, עם השקעות של 138, 73, ו-70 מיליארד דולר, בהתאמה.

 

במדינות ה-OECD באופן כללי, ההשקעה הזרה הנכנסת עלתה ב-11% (ל-641 מיליארד דולר), ואילו השקעתן של המדינות החברות מחוץ לקבוצה עמד על 933 מיליארד דולר (ירידה של 2%). תזרימי ההשקעה לאיחוד האירופי עלו בשנת 2013 ב- 14% ואילו ההשקעה היוצאת מהאיחוד עלו רק בכ- 6%.

 

ה-OECD מסביר כי גידול תזרימי השקעה רבים בין מדינות ה-OECD הינם בעיקר תוצאה של הלוואות בתוך קבוצות של חברות, לעומת ירידה בעסקאות ההון בין מדינות הארגון. אחת מהשפעות המשבר הכלכלי היא העלייה במשיכת ההשקעות הבינלאומית. ניתן לראות זאת בגידול בתזרימי ההשקעות השליליים במדינות כמו בלגיה, פינלנד, פולין, ושוויץ.

 

קנדה מובילה את טבלת הגושים והמדינות אליהם יוצאות השקעות מישראל בשנת 2012, עם השקעה של 1,376 מיליון דולר. לצד השקעה זו, מוצגת ההשקעה הזרה הנכנסת לישראל, בה בשנת 2012 מובילה ארצות הברית, שהשקיעה בישראל 1,846 מיליון דולר. הסקטור אליו זרמו הכי הרבה השקעות זרות לישראל הוא סקטור הנדל"ן.

 

הנספחת המסחרית של משרד הכלכלה לארגון ה-OECD ריטה גולשטיין-גלפרין מציינת  כי ישראל ממוקמת במקום הרביעי - אחרי לוקסמבורג, אירלנד וצ'ילה - באינדיקטור של FDI כשיעור מהתמ"ג.

 

מדובר בנתון גבוה בהרבה מהממוצע בקרב מדינות ה-OECD מבחינת תזרימי ההשקעות שעזבו את ישראל, אנו מדורגים נמוך ממוצע הארגון, כאשר גם במקרה זה, את הרשימה מובילות לוקסמבורג ואירלנד.

 

גולשטיין-גלפרין: "לבסיס המידע של ה-OECD  כוח רב, והוא כלי חיוני להבנת תמונת המצב ושיפור קבלת החלטות בקביעת מדיניות בתחומים כמו השקעות, מסחר, תעסוקה, יזמות ועוד".