ישראל ורוסיה מקדמות הסכם סחר משותף

בעקבות פגישות שקיים שר הכלכלה הוחלט על תחילת עבודה משותפת לביצוע סיקר היתכנות, הבוחן את הפוטנציאל לכינון הסכם סחר


00:00 ,12.12.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

רוסיה וישראל עולות מדרגה ביחסי הכלכלה והמסחר. בעקבות פגישת שר הכלכלה נפתלי בנט בשבוע שעבר באינדונזיה עם השר לפיתוח כלכלי של רוסיה אלכסי אולוקייב ושר הסחר של נציבות איחוד המכסים של רוסיה, קזחסטן ובלרוס, אנדריי סלפנב, סוכם על תחילת עבודה משותפת על סקר היתכנות, הבוחן את האפשרות והפוטנציאל לכנן הסכם אזור סחר חופשי בין ישראל ואיחוד המכסים.

מפגש ראשון התקיים בתחילת החודש בין נציגי משרד הכלכלה ונציגי איחוד המכסים, ובו דנו על תוכנית העבודה להכנת הסקר.

סקר היתכנות הינו הכלי בו משתמשות מדינות ללימוד משותף של מדיניות הסחר של הצדדים ובחינה משותפת של הפוטנציאל הגלום בהסכם סחר חופשי ביניהן. זהו כלי מקדים לקראת פתיחת משא ומתן לכינון הסכם אזור סחר חופשי, שמסיר חסמי מכס וחסמים רגולטוריים נוספים המגבילים את הסחר בין מדינות.

רוסיה, שמנהלת את מדיניות הסחר שלה כיום במסגרת איחוד המכס, מהווה יעד ל-1.5% מהייצוא הישראלי לעולם ול-61% מהיצוא הישראלי למזרח אירופה ומדינות ברית המועצות לשעבר. הסכם אזור סחר חופשי צפוי להגדיל את הסחר של ישראל עמה ועם המדינות הנוספות באיחוד המכסים בלמעלה מ-50%.

היצוא הישראלי לרוסיה עולה בשנים האחרונות באופן קבוע ובשנת 2012 אף חצה את רף מיליארד הדולר לשנה. היצוא הישראלי מתרכז במוצרים פרמצבטיים, חקלאות, מוצרים כימיקליים ומינרליים ופלסטיק.