לראשונה: מכסה פטורה ממכס ליבוא בשר טרי ליבואן שמתחייב על מחיר לצרכן

לקראת השנה האזרחית הבאה יחולקו מכסות יבוא בהיקף של כ-13,500 טון בשר מצונן. השר אלי כהן: ״אנו מחויבים להפחתת מחירים לצרכן וקוראים ליבואנים להשתתף בתחרות״


11:31 ,16.10.2017 מאת: מערכת פורט2פורט

ועדת המכסות של משרד הכלכלה והתעשייה יוצאת בהליך תחרותי מעודכן, ליבוא בשר מצונן בפטור ממכס לשנת 2018. לקראת השנה האזרחית הבאה יחולקו מכסות יבוא בהיקף של כ-13,500 טון בשר מצונן, כאשר היקף הצריכה השנתי של בשר טרי בשוק הקמעונאי נאמד בכ-20,000 טון.

 

לראשונה, יפעיל משרד הכלכלה הליך תחרותי באופן חלוקת המכסות, המבוסס על מחיר מקסימום לצרכן, זאת על מנת לוודא כי ההטבה המגולמת ביבוא הפטור ממכס, תגולגל מהיבואנים לצרכנים.

 

בהתאם לנוהל החדש, ועדת המכסות תדרג את הבקשות ע"פ התחייבות המציע למחיר מקסימום לצרכן, של ק"ג בשר טחון טרי - המהווה את נתח השוק הפופולרי ביותר בתחום הבשר הטרי. היקף הזכייה בהקצאות ייקבע ע"פ  מחיר זה, כך שככל שהמחיר לק"ג בשר טחון טרי יהיה נמוך יותר, כך הדירוג של המציע יהיה גבוה יותר וסיכוייו לקבל הקצאה גדולה יותר יהיו טובים יותר. 

 

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: "אנו פועלים להעמיק את התחרות ולהביא להוזלה נוספת של מחירי הבשר הטרי לצרכנים. התחרות תטיב עם היבואנים המעוניינים להטיב עם הצרכנים, ותעמיק את הוזלת המחירים, בייחוד בבשר טחון שהינו נתח השוק הפופולרי ביותר בהיקף הצריכה של בשר טרי, ואשר נצרך כמעט בכל בית בישראל".

 

ממשרד הכלכלה והתעשייה נמסר כי מאז הקצאת המכסות הפטורות ממכס, לפני כשנתיים, חלו שינויים משמעותיים בשוק זה: הוזלת מחירים לצרכן בשיעור ממוצע של כ-10%; הגברת התחרות בשוק באמצעות כניסת ספקים חדשים; ושחיקת מעמדם של שני הספקים המקומיים הדומיננטיים ששלטו בלמעלה מ-80% מן השוק עד אז. כתוצאה מכך, בין היתר, נצפה גם גידול של כ-20% בצריכת הבשר הטרי, על חשבון שחיקה משמעותית בצריכת בשר מיושן, בשר קפוא ובשר מעובד.

 

יאיר שירן, יו"ר ועדת מכסות במשרד הכלכלה, מציין כי: "ההליך התחרותי יושם בשנתיים האחרונות בהליך חלוקת מכסות הגבינה הקשה הפטורה ממכס, והביא להפחתת מחירים משמעותית במחירי הגבינה הצהובה לצרכן, בשיעורים של עד 40% מן המחיר המפוקח. אנו לוקחים כעת אלמנטים משיטת חלוקה זו ומיישמים אותם בחלוקת מכסות הבשר הפטורות, על מנת להבטיח שההטבה המגולמת ביבוא בשר הפטור ממכס, תגולגל הלאה על ידי היבואנים לצרכנים". שירן הוסיף כי ועדת המכסות שומרת "מכסת בונוס" לאמצע השנה עבור יבואן שיצטיין בהבאה ושיווק מהיר של ההקצאה שיקבל. היבואן הראשון שישלים יבוא של מחצית מן ההקצאה שיקבל, עד אמצע השנה, יוכל לקבל הקצאת בונוס זו.

 

ועדת המכסות תקיים כנס מציעים לגורמים בשוק המתעניינים בהגשת הצעות ליבוא בשר מצונן במסגרת המכסות העומדות לחלוקה. הכנס יתקיים ביום ב-30 באוקטובר במשרד הכלכלה בירושלים.