שגריר סין באו"ם: לישראל ולפלסטינים תפקיד חשוב בקידום יוזמת OBOR

השגריר ליו ג'יאיי ביקש אמש את תמיכתה של הקהילה הבינלאומית בקידום תכנית ארבע הנקודות של הנשיא הסיני לסיום הסכסוך בין שני הצדדים. לסינים אינטרס כי השקעתם בתכנית One Belt One Road לא תרד לטימיון


13:53 ,01.08.2017 מאת: מערכת פורט2פורט

שגריר סין באו"ם קרא אמש לקהילה הבינלאומית לתמוך בתכנית ארבע הנקודות של הנשיא הסיני, שי ג'ינפינג (Xi Jinping), לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני ולהקמת מדינה פלסטינית עצמאית.

 

במסיבת עיתונאים שערך אמש השגריר ליו ג'יאיי (Liu Jieyi) הוא אמר כי מאמציה הדיפלומטיים של מדינתו יתמקדו בקידום פתרון מוסכם בין הצדדים, זאת בהתבסס על הצעתו בת ארבע הנקודות של הנשיא הסיני.

 

הנשיא שי ג'ינפינג אותת על כוונותיה של סין להגביר את מעורבותה במזרח התיכון לפני כשבועיים, כאשר אירח בבייג'ינג את נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, והציג בפניו את עיקרי התכנית אותה גיבש.

 

ארבע הנקודות מהן בנויה התכנית הסינית הן: א. קידום פתרון שתי המדינות, על בסיס גבולות 67', וקביעת מזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית שתקום. ב. שמירה על קונספט של 'ביטחון משותף, כולל ובר קיימא', הפסקה מיידית של הבנייה בשטחים, נקיטת צעדים מיידיים למניעת אלימות כלפי אזרחים, וקריאה לחידוש שיחות השלום בהקדם. ג. תיאום המאמצים הבינלאומיים לגיבוש "צעדים לקידום השלום הכרוכים במפגש משותף במועד קרוב". ד. קידום השלום דרך פיתוח ושיתוף פעולה בין ישראל לפלסטינים.

 

לדברי השגריר, סין רואה בשני הצדדים "שותפים חשובים" לתכניתה One Belt One Road -  מיזם אדיר ממדים לפיתוח נתיבי תחבורה, כולל נמלים, מסילות רכבת וכבישים למטרת הגדלת הסחר עם קשת רחבה של מדינות ברחבי אסיה, אפריקה ואירופה. השגריר הסיני הוסיף כי ארצו הציעה "ליצור מנגנון שיח משולש בין סין – ישראל – פלסטין, וזאת על מנת לתאם את יישומן של תכניות סיוע בפלסטין".

 

השגריר הסיני הפציר בקהילה הבינלאומית "להגיב בחיוב להצעותיה של סין, משום שאנו מאמינים כי ברגע שארבע נקודות אלו ייושמו במלואן, נעשה צעד משמעותי קדימה לפתרון מוסכם של הסוגיה, ונתרום גם ליציבות היחסים בין שני הצדדים".

 

נציין כי ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם הנשיא הסיני שי (Xi) כשביקר בבייג'ינג בחודש מאי השנה. בביקור קרא מנהיג סין להשכין שלום בין הצדדים "בהקדם האפשרי". נתניהו אמר כי ישראל מוכנה לראות בסין שחקנית מפתח בענייני המזרח התיכון. הסחר בין ישראל לסין משגשג מאז שכוננו יחסים דיפלומטיים בין שתי המדינות ב-1992. בשנה שעברה חתמו ישראל וסין על הסכם סחר חופשי.