ענקית ביטוח האשראי Coface: היצוא לברזיל – בסיכון גבוה

מזהירה את היצואנים הישראלים. דירוג המדינה עצמה ירד לאחרונה לרמה C והיקף חדלות הפירעון של חברות במדינה זינק ברבעון הראשון של השנה בכ-115%


13:35 ,02.06.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

בעוד שעיני כל העולם נשואות לאולימפיאדה שתתקיים בקיץ בברזיל, המצב הכלכלי במדינה ממשיך להיות חמור. בהתרעה שהוציאה ענקית ביטוח האשראי  Coface ליצואנים הישראלים טוענים כלכלני החברה כי כל הענפים במדינה מוגדים כעת כענפים בסיכון גבוה. Coface  הורידה לאחרונה את דירוג המדינה עצמה לרמה C , הנחשבת לרמת סיכון גבוהה. לדברי כרמינה מנדולה, מנכ"ל Coface ישראל, היקף חדלות הפרעון של חברות במדינה זינק ברבעון הראשון של השנה בכ-115%, לעומת התקופה המקבילה אשתקד. זאת לאחר שבשנת 2015 זינק היקף חדלות הפרעון של חברות במדינה בכ-55%. כלכלת ברזיל התכווצה ב -3.8% בשנת 2015 וירידה נוספת בתוצר של 3% צפויה ב -2016. לדבריו, לא צפוי שיפור מהותי במצב הכלכלי במדינה לפני שנת 2017.

 

המצב הכלכלי הבעייתי בברזיל כבר בא לידי ביטוי בצניחה בהיקפי הייצוא הישראלי למדינה. על פי נתוני הלמ"ס, ברבעון הראשון של השנה צנח היקף הייצוא הישראלי לברזיל בכ-30% לכ-123 מליון דולר, לעומת כ-177 מליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד. זאת לאחר שבשנת 2015 צנח הייצוא הישראלי למדינת הענק לכ-734 מליון דולר, לעומת כ-919 מליון דולר בשנת 2014.

 

ענף חקלאות בברזיל צמח  בכ-1.8% בשנת 2015 והגיע ל-263.6 מיליארד ריאל (79 מיליארד דולר - 4.5% מהתמ"ג). נתון זה בולט  לחיוב במיוחד על רקע התכווצות התמ"ג הכללית במדינה. עם זאת, במגזר כבר ניצבת בפני אתגרים במונחים של רווחיות ובכלל זה העלאה בריבית בברזיל מהווה אתגר מיוחד עבור המגזר, אשר באופן מסורתי עובד עם תנאי תשלום ארוכים. בנוסף, למגזר תלות גבוהה במחירי הדשנים המיובאים כאשר מחירי הסחורות החקלאיות העולמיות לא צפויות לעלות בזמן הקרוב.

 

התעשיות הכימיות המיועדות לתעשייה במדינה נפגעו כתוצאה מצמצום בביקושים  עקב מהירידה הכללית בתעשייה בברזיל שירדה בשנת 2015 בכ-8.3 אחוזים. גם בתחום הייצוא, התעשיות הכימיות בברזיל ספגו בשנה האחרונה ירידה של 12% בהכנסות. בעיה נוספת בענף נובעת ממחירי האנרגיה הדרושים לתעשייה זו. המדינה מייבאת כ-50% מהגז הדרוש לתעשייה זו כאשר המחירים נמצאים בעליה ושערי החליפין פוגעים בחברות הברזילאיות.

 

שוק התרופות בברזיל נמצא בצמיחה. שוק הפרמצבטיקה הברזילאי הוא השישי בגודלו בעולם והשני בין מדינות מתפתחות (לאחר סין) ומגלגל כ 22 מיליארד דולר בשנה. צריכת התרופות נחשבת לצריכה קשיחה שאינה נפגעת מהמצב הכלכלי היות וגם פגיעה בשכר אינה גורמת להפסקה בצריכת תרופות.  יחד עם זאת, שוק התרופות הברזילאי כבר אינו מציג את התוצאות אותן הציג בשנים האחרונות.

 

המיתון המתמשך והפיחות בשער הריאל גרמו לקריסה בהוצאות של הברזילאים על מוצרי אלקטרוניקה. כלל המכירות הקמעונאיות של מוצרי אלקטרוניקה ירדו בשנה האחרונה בכ-5.4%, כאשר מכירות הסמארטפונים (13.4%-) והטאבלטים  (10%-) צנחו חדות. כתוצאה מכך הרשתות והספקים נאלצים לספוג חלק מהתייקרויות ונמצאים בגבול שולי הרווחיות. על רקע המצב הכלכלי המתדרדר, מגזר זה צפוי לדווח גם השנה על התמשך התכווצות.