טרנסוורלד שינעה את החללית הישראלית לפלורידה

תכנון המבצע הלוגיסטי המורכב של העברת החללית ״בראשית״ נמשך למעלה מחמישה חודשים בשיתוף עם חטיבת התעופה והחלל של Expeditors, ובליווי צמוד של נציגי SpaceIL והתעשייה האווירית. החללית הישראלית תשוגר מפלורידה בפברואר


10:45 ,21.01.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

במבצע לוגיסטי מורכב עבור עמותת SpaceIL והתעשייה האווירית השלימה חברת טרנסוורלד את העברת החללית הישראלית הראשונה לירח לאתר השיגור בפלורידה ארה״ב. 

 

ביום שישי האחרון הושלם מבצע לוגיסטי מורכב ורגיש שבסיומו הועברה החללית הישראלית הראשונה של עמותת SpaceIL בשיתוף התעשייה האווירית לאתר השיגור המיועד ב-Cape Canaveral שבפלורידה ארה״ב. את פרויקט השינוע ניהלה חברת השילוח טרנסוורלד לוגיסטיקה עבור עמותת SpaceIL, התעשייה האווירית וחברת התעופה ק.א.ל שנבחרה לבצע את ההטסה.

 

חברת טרנסוורלד ושותפתה הגלובלית Expeditors International, הידועה כאחת מחברות השילוח הגדולות בארה״ב, נבחרו מבין מספר חברות שילוח גלובליות לביצוע הפרויקט. תכנון הפרויקט המורכב נמשך יותר מ-5 חודשים בשיתוף עם חטיבת התעופה והחלל של Expeditors, קבוצת ה-Project Cargo המתמחה בפרויקטים מורכבים מעין אלה ובליווי צמוד של נציגי SpaceIL והתעשייה האווירית. במהלך התקופה בוצע ניהול סיכונים מקיף שיבטיח שינוע מוצלח ובטוח של החללית, אשר זכתה לשם ״בראשית״, לקראת השיגור המיועד במהלך חודש פברואר. ביום חמישי המסע החל והחללית הועמסה על טיסת צ׳רטר של חברת ק.א.ל לאורלנדו שבפלורידה ומשם הועברה על ידי צוותים של Expeditors לאתר השיגור.

 

״אחרי ארה״ב, ברית המועצות וסין - מדינת ישראל בדרכה להיות המדינה הרביעית להנחית חללית על הירח״, אמר ליאור מור, נשיא טרנסוורלד. ״זהו אתגר אדיר ואנו שמחים לקחת חלק בפרויקט בעל חשיבות לאומית ומעורר השראה שכזה״, הוא הוסיף.

 

חברת טרנסוורלד לוגיסטיקה היא מחלוצות תחום עמילות המכס והשילוח הבינלאומי בישראל והיא נציגתה הבלעדית של חברת השילוח הגלובלית Expeditors International בישראל מזה 24 שנה. 

 

על החללית הישראלית ״בראשית״:

 

לאחר כ-8 שנים של עבודה על החללית הישראלית הראשונה שתשוגר לירח, עמותת SpaceIL והתעשייה האווירית לישראל הכריזו כי החללית תשוגר מנמל החלל האמריקאי בקייפ קנרוורל בפברואר השנה. שיאו של המסע צפוי להתרחש כשמונה שבועות לערך לאחר השיגור - עת החללית תנחת על הירח. בכך תצטרף ישראל למועדון המצומצם של המדינות שהגיעו להישג זה: ארה״ב, רוסיה וסין.

 

עם נחיתת החללית הנושאת את דגל ישראל על הירח היא תחל בביצוע צילומים של אתר הנחיתה וביצוע מדידות של השדה המגנטי במסגרת ניסוי מדעי, המבוצע בשיתוף פעולה עם מכון וייצמן. המידע יועבר לחדר בקרה שנמצא בתעשייה האווירית במהלך היומיים שלאחר הנחיתה.

 

החללית, שגובהה כמטר וחצי בלבד וקוטרה כשני מטרים, עם מסה של 600 ק״ג, תשוגר על גבי משגר פלקון 9 של חברת SpaceX מקייפ קנוורל, פלורידה שבארה״ב. מסעה בחלל יימשך כחודשיים עד למועד הנחיתה המתוכנן ועם הנחיתה, היא תהיה החללית הקטנה ביותר שתנחת על הירח עד היום. בשל גודלה הקטן יחסית, בין השאר, חללית SpaceIL נחשבת זולה משמעותית ביחס למקובל בעולם השיגורים הרחוקים.