הסכם מרקוסור אושר על ידי בית הנבחרים בברזיל

אושר הסכם הסחר החופשי בין ישראל למדינות דרום אמריקה: ארגנטינה, ברזיל, אורוגוואי, פרגוואי. ההסכם מציע פטור מלא ממכס למוצרי מקור בתהליך הדרגתי שיימשך כעשר שנים לכל היותר מיום הכניסה לתוקף


00:00 ,15.11.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

אושר הסכם הסחר החופשי בין ישראל למדינות דרום אמריקה: ארגנטינה, ברזיל, אורוגוואי, פרגוואי. ההסכם מציע פטור מלא ממכס למוצרי מקור בתהליך הדרגתי שיימשך כעשר שנים לכל היותר מיום הכניסה לתוקף
 
בית הנבחרים הברזילאי אישרר בסוף השבוע שעבר, כמחווה לנשיא מדינת ישראל, את הסכם הסחר החופשי בין ישראל למדינות דרום אמריקה (הסכם מרקוסור). ההסכם יעבור כעת לאישור טכני של הסנאט הברזילאי וכך הוסרו, למעשה, המכשולים העיקריים ליישום ההסכם. מדובר בהחלטה שהיא דרמטית לישראל ובעלת פוטנציאל כלכלי עצום.
 
ההסכם נחתם בראשי תיבות עוד בשנת 2005, על ידי שר התמ"ת דאז, אלי ישי, אך הוא לא קודם בפרלמנט הברזילאי בגלל לחץ כבד שהפעילו מדינות ערב. המרקוסור – Mercadu Comun del Sur"השוק המשותף של הדרום" מונה כיום ארבע מדינות – ארגנטינה, ברזיל, אורוגוואי, פרגוואי. בין המדינות קיים סחר חופשי – ללא מכסים והגבלות. מדינות נוספות כמו וונצואלה, קולומביה, צ'ילה ואקוודור מצויות כל אחת בשלב אחר של אינטגרציה לאיחוד. וונצואלה במסלול קבלה לחברות מלאה.
 
ישראל היא המדינה הראשונה בעולם מחוץ לאמריקה הלטינית, שחתמה על הסכם אזור סחר חופשי עם גוש המרקוסור. ההסכם מבטיח שהמוצרים הישראלים ייהנו מיתרון ממשי וחסר תקדים על פני כל מוצר מתחרה המיובא ממדינה אחרת מחוץ ליבשת.
 
גוש המרקוסור מייצג תמ"ג של כ-3 טריליון דולר ו-270 מיליון בני אדם. הארגון נוסד בשנת 1991 באמנת אסונסיון וצועד לקראת תהליכי אינטגרציה מדינית. ההסכם מול ישראל כבר אושרר על ידי אורוגוואי ופרגוואי אולם טרם אושרר בארגנטינה, אליה יגע הנשיא לביקור ממלכתי היום, יום ראשון.
 
כתוצאה מהתחזקות כלכלות האזור ומנוכחותה הבולטת של ברזיל בלב גוש המרקוסור, הופך האזור לבעל חשיבות מכרעת. מוצרים ישראליים ייהנו מהקלות והטבות מיסוי באופן בלעדי בסחר עם אחד האזורים המשגשגים והמתפתחים בעולם.
 
ההסכם מציע פטור מלא ממכס למוצרי מקור בתהליך הדרגתי שיימשך כעשר שנים לכל היותר מיום הכניסה לתוקף. כמחצית מהמוצרים המיוצאים מישראל לגוש המרקוסור כיום ייהנו מפטור מלא מיד עם כניסת ההסכם לתוקף. כעבור 10 שנים, 99% מן הייצוא הישראלי הנוכחי יהיה פטור לחלוטין מתשלום מכס.
 
עם היוודע דבר האישרור ולאור ההנחה כי ההסכם יאושרר בישראל עד סוף השנה, פנה ארגון הגג של סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים להנהלת המכס בבקשה לקיים יום עיון אשר יבהיר לציבור סוכני המכס את מהות ההסכם בכלל והגדרת מקור הטובין בפרט.