ישראל במקום ה- 55 מתוך 60 מדינות ביחס בין כוח העבודה לכלל האוכלוסייה

לין: "ישראל לעולם לא תוכל להגיע לרמת תוצר לנפש כמקובל במדינות אירופה, אם בעיה מבנית זו לא תבוא על פתרונה" ; לעומת זאת, ישראל ממוקמת במקום הראשון בעולם בתחום הוצאות הצריכה הממשלתית כאחוז מהתוצר ;


00:00 ,12.07.2004 מאת: מערכת פורט2פורט
לין: "ישראל לעולם לא תוכל להגיע לרמת תוצר לנפש כמקובל במדינות אירופה, אם בעיה מבנית זו לא תבוא על פתרונה" ; לעומת זאת, ישראל ממוקמת במקום הראשון בעולם בתחום הוצאות הצריכה הממשלתית כאחוז מהתוצר ; בין ההיבטים החיוביים: ישראל ראשונה בעולם בתחום ההוצאות על מו"פ כאחוז מתמ"ג ומובילה במספר מנויי הטלפון הסלולרי לנפש – כך קובע ביה"ס השוויצרי למנהל עסקים – IMD.

בסקר השנתי של מכון IMD, ביה"ס השוויצרי למנהל עסקים מהמובילים בעולם, שמפרסם מדי שנה את דירוג התחרותיות העולמי, (World Competitiveness Yearbook), דורגה ישראל ב2003- במקום ה- 33 בעולם – ללא שינוי לעומת 2002. ישראל דורגה הרחק אחרי צ'ילה (מקום 26), אסטוניה (28) וצרפת (30). בין המדינות שמספר תושביהן קטן מ-20 מיליון איש, ישראל דורגה במקום ה-20. הסקר ה- IMD מדרג 60 מדינות וחבלי ארץ על פי 323 פרמטרים כלכליים ומתבסס על נתונים שנאספו מגופים עסקיים שונים בעולם, ביניהם מאיגוד לשכות המסחר.

בראש דרוג התחרותיות עומדת ארה"ב, כאשר את המקום השני תופסת סינגפור ולאחריה קנדה, אוסטרליה ואיסלנד. את הרשימה סוגרות פולין, אינדונזיה, ארגנטינה ואחרונה - ונצואלה.

הסקר הנוכחי בוחן את ביצועי המדינות ע"פ 4 פרמטרים: יעילות כלכלית, ממשל, עסקים, ותשתית. מבחינת ביצועים כלכליים (Economic Performance) ממוקמת ישראל במקום ה- 51, עלייה של 3 שלבים לעומת שנת 2002. מבחינת יעילות ממשל,(Government Efficiency) ישראל ממוקמת במקום ה- 46, זאת לעומת המקום ה- 49 בשנה הקודמת. מבחינת יעילות עסקים (Business Efficiency) – ממוקמת ישראל במקום ה- 28, בהשוואה למקום ה- 24 אשתקד. מבחינת מערכות תשתית (infrastructure), ישראל ממוקמת במקום ה- 19, עלייה של שלב אחד בהשוואה לשנת 2002.

הנתונים החיוביים של ישראל הנם בתחומי המו"פ וההשקעה במו"פ. כך למשל, בתחום ההוצאות על מו"פ כאחוז מהתמ"ג מצויה ישראל במקום ה- 1. בהוצאה העסקית למו"פ לנפש תופסת ישראל את המקום ה- 8, ובתחום ההוצאה הכוללת למו"פ לנפש, מדורגת ישראל במקום ה- 10. היזמות הישראלית נמצאת במקום ה-4. כמו כן מדורגת ישראל במקום הראשון במספר מנויי הטלפון הסלולרי לנפש, ובחינת עלות טלפון סלולרי ישראל נמצאת במקום ה-14 – לא זול, אבל יכול להיות יותר גרוע.

אבל לא הכל חיובי. בכל הקשור למערכת יחסי העבודה בישראל, אנו ממוקמים במקום ה- 55 ביחס בין כוח העבודה לכלל האוכלוסייה, במקום ה- 56 ביחס המועסקים מכלל האוכלוסייה ובמקום ה- 52 במספר ימי עבודה אבודים בשל סכסוכי עבודה בשנת 2003 - מקום 8 מסוף הרשימה. לעומת זאת ראוי לציין כי בתחום השתתפות הנשים בכוח העבודה, נמצאת ישראל במקום ה- 11. ישראל אף מתבררת כאחת המדינות הבלתי מושכות אזרחים זרים בעלי השכלה גבוהה, והיא ממוקמת במקום ה-55.

בהתייחסו לנתונים, אמר אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר כי מחקר זה מדגיש ונותן תזכורת נוספת שהבעיה המבנית מספר 1' במשק הישראלי היא בעיית ההשתתפות הנמוכה של האוכלוסייה בכח העבודה במשק. "ישראל לעולם לא תוכל להגיע לרמת תוצר לנפש כמקובל במדינות אירופה, אם בעיה מבנית זו לא תבוא על פתרונה. יש לחזק את מדיניות האוצר השואפת לשלב במעגל התעסוקה את אלה שיש להם את היכולת לעבוד".

מבחינת הגידול הריאלי של התמ"ג ישראל דורגה ב-2003 רק במקום ה- 41, אבל יחד עם זאת הקדימה מדינות כמו אוסטריה, נורבגיה איטליה צרפת וגרמניה. מאידך, בנתוני תמ"ג לנפש במונחים דולרים ממוקמת ישראל במקום ה- 31 כאשר ראשונה ממוקמת לוקסמבורג ואחרונה הודו.