לין: יש להקים גוש סחר אירופאי חופשי מקביל ל-EU

נשיא איגוד לשכות המסחר טוען כי כאשר השקל מתחזק מול הדולר יש להעמיק את הסחר עם מדינות אירופה המבצעות עסקאות ביורו וכן עם מדינות שאין חברות באיחוד האירופי


00:00 ,28.10.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

נשיא איגוד לשכות המסחר טוען כי כאשר השקל מתחזק מול הדולר יש להעמיק את הסחר עם מדינות אירופה המבצעות עסקאות ביורו וכן עם מדינות שאין חברות באיחוד האירופי
 
"על מדינת ישראל ליזום, בשיתוף עם מדינות אירופאיות שאינן חברות באיחוד האירופאי, הקמת גוש סחר אירופאי חופשי שיפעל במקביל לאיחוד האירופאי. זאת התשובה האמיתית להתחזקות השקל מול הדולר. אנו שוגים כאשר אנו לא פועלים לחתימת הסכמי סחר חופשי נוספים שהיו מסייעים להגברת הייצוא הישראלי". כך הציע נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, למנכ"ל משרד התמ"ת הנכנס, שרון קדמי, בפגישתם שהתקיימה לאחרונה.
 
לין הציע כי משרד התמ"ת יזום הסכמי סחר חופשי עליהם תהיינה חתומות יחד עם מדינת ישראל כל המדינות האירופאיות שאינן חברות באיחוד האירופאי, אשר משמעותם ביטול הדדי של כל המסים על יבוא של מוצרים ושירותים.
 
בבדיקת הסכמי הסחר שיש לישראל עם 17 המדינות האירופאיות שאינן חברות באיחוד האירופי שנערכה באיגוד לשכות המסחר עולה כי לישראל יש הסכם סחר חופשי רק עם טורקיה ועם מדינות אפט"א (איסלנד, נורבגיה, שוויץ). לישראל אין הסכמים שכאלה עם מדינות בעלות פוטנציאל להרחבת קשרי המסחר כמו רוסיה, אוקראינה וגיאורגיה, וכן עם מדינות יוגוסלביה לשעבר ובכללן קרואטיה, מקדוניה, בוסניה, מונטנגרו, וסרביה. באיגוד אומרים כי המשמעות של הסכם סחר חופשי הינה פטור הדדי מתשלום מכס בסחר בסחורות כך שקשרי המסחר בין מדינות החתומות על הסכם סחר חופשי כדאיים יותר לסוחרים המקומיים.
 
לדברי לין, דווקא בתקופה הנוכחית, כאשר השקל מתחזק מול הדולר, עלינו להעמיק את הסחר של ישראל עם המדינות באירופה, המבצעות עסקאות ביורו ומטבעות אחרים שאינם דולר, ובכללן המדינות שאינן חברות באיחוד האירופי, המתמקד כיום בעיקר בשוויץ, רוסיה ותורכיה, והמהלך הראשון הוא להגיע להסכמי סחר חופשי עם מדינות אלה. במיוחד בתקופה הנוכחית בה, כידוע, רמות הביקוש בארצות היצוא המסורתיות של ישראל - ארצות הברית ואירופה - ירדו וגרמו לירידה משמעותית ביצוא הישראלי.
 
לדברי לין, "בשנת 2008 היבוא לישראל מהמדינות שאינן חברות באיחוד האירופאי עמד על כ-7 מיליארד דולר, ואילו היצוא למדינות אלו עמד על כ-4 מיליארד דולר בלבד. חתימה על הסכמי סחר תאפשר להגדיל את היקפי הסחר בין המדינות תוך זרימה חופשית של הכלכלה הבינלאומית".