אלפא משינס למכון התקנים: שנו את התקן לייבוא הפלדה

החברה פנתה למכון התקנים בבקשה לשנות את התקן, כך שתוסר ממנו הדרישה למרכיב הואנדיום וטוענת ״הוספת ואנדיום לפלדה מייקרת את ייבוא הפלדה לשוק הישראלי בכ-120 מיליון שקל״. מכון התקנים: בוועדות התקינה קיים ייצוג לכל בעלי העניין בשוק


12:02 ,25.07.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

חברת  אלפא מאשינס בבעלותו של דוד גולן מייבאת פלדה מחברת פטיני באיטליה אשר עומדת בתקן האירופי ואשר הפלדה שהיא מייצרת משווקת למדינות רבות באירופה המערבית וגם בארה״ב.

 

עו״ד ברוה המייצגת את חברת אלפא משינס מציינת כי לפני כארבע שנים החליט מכון התקנים לחרוג מהתקן הבינ״ל לחייב הוספת ואנדיום/סגסוגת לפלדה. ״איכות הברזל באירופה המערבית טובה יותר מבארץ ובמדינות כמו טורקיה ובלארוס. איכות ברזל טובה יותר משמעה גם ירידה בהוצאות אחזקת המכונות של מעבדי הברזל בארץ, ולהפך״.

 

לטענת עו״ד ברוה התקן האירופי והתקן האמריקאי לא דורשים הוספת ואנדיום/סגסוגת לפלדה. ״במדינות שבהן הטכנולוגיה אנכרוניסטית יותר נוהגים להוסיף ואנדיום/סגסוגת לפלדה, בעוד שבמדינות המערביות המפותחות יותר עושים שימוש בטכנולוגיות מתקדמות יותר שלא מצריכות שימוש בהוספת ואנדיום/סגסוגת לפלדה על מנת לקיים את מאפייני הפלדה הנדרשים״.

 

לדברי עו״ד ברוה, צריכת הברזל לארץ כיום עומדת על 1.7 מיליון טון בשנה. עלות הוספת הואנדיום/סגסוגת לברזל היא כ-15-20 דולר, מה שמגיע לכ-34 מיליון דולר בשנה. ״המשמעות היא תוספת תשלום של כ-120 מיליון שקל בשנה לשוק הישראלי. מעבר לכך, נפגעת ומצטמצמת התחרות ויש לכך השלכות רחבות יותר של שוק יקר ולא תחרותי״.

 

על מנת שתוכל להתחרות כראוי עם מתחרותיה בתחום, פנתה חברת אלפא משינס למכון התקנים בבקשה לשנות את התקן, כך שתוסר ממנו הדרישה למרכיב הואנדיום – ותוחלף בדרישה לשימוש בכל טכניקה שהיא אשר תביא את הפלדה למאפיינים הבטיחותיים הנדרשים.

 

לטענת אלפא מאשינס ״החלטת הוועדה התקבלה מטעמים שאינם ענייניים, ללא שנערכו בדיקות כלשהן, במטרה לסייע למתחרותיה ולמנוע את פתיחת השוק לתחרות. לטענת החברה, הוועדה כוללת נציגים רבים המייבאים או מייצרים פלדה, אשר יש להם אינטרס משמעותי למנוע תחרות בתחום״.

 

מכון התקנים: בוועדות התקינה קיים ייצוג לכל בעלי העניין בשוק

 

ממכון התקנים נמסר בתגובה כי ״הרכב ועדות התקינה נקבע על פי חוק. כאשר קבע המחוקק את הרכבי ועדות התקינה, הוא נתן את הדעת שיהיה ייצוג לכל בעלי העניין בשוק.

איגוד לשכות המסחר אמון על מינוי נציגיו לוועדות התקינה והוא מינה את הנציגים הבאים:  איציק איסטריק, עדי יעקבי, אנדרי ויידה״.