יום עיון ייחודי: הקלות בתהליכי הייבוא

לשכת המסחר ת"א והמרכז בשיתוף עם משרד הכלכלה והתעשייה יקיימו כנס בנושא יבוא והורדת חסמים, בו ירצו ראשי המגזר העסקי, נציגים עסקיים ונציגים מכל משרדי הממשלה. יום העיון ייערך כחלק מועידת PORT2PORT ובמקביל למליאה המרכזית


11:18 ,18.05.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

לשכת המסחר ת"א והמרכז בשיתוף עם משרד הכלכלה והתעשייה תקיים כנס בנושא יבוא והורדת חסמים, בו ירצו ראשי המגזר העסקי, נציגים עסקיים ונציגים מכל משרדי הממשלה. כמו כן, יתקיימו שלושה מושבים מרכזיים שידונו ברפורמות בייבוא במשרדי ממשלה, בפישוט תהליכי סחר ובפתיחת שוק בדיקות התקינה לתחרות.

 

הפאנל, שיעסוק בפישוט תהליכי סחר יציג את פרטי ההסכם, המכונה גם "חבילת באלי", מזווית הראיה של רשות המסים והמכס הישראלי ואת השלכותיו בהתנהלות מולו בעתיד.

 

"חבילת באלי" מציגה סדרת כללים לפישוט הליכי סחר שיחייבו את חברי ה WTO לאחד הסכמי סחר ולייעל הליכי מכס. ארגון ה ICC -קובע כי ביצוע הליכים אלו יביא לשלוש תוצאות חיוביות עיקריות: הגברת הייצוא בכלכלה העולמית בהיקף של טריליון דולר בשנה; יצירת 21 מיליון מקומות עבודה חדשים, מדי שנה; הורדת עלויות הסחר הבינ"ל בכ-10% - 15%.

 

על פי ההסכם, כל מדינה החברה בארגון הסחר העולמי חייבת לא רק להנגיש את המידע והפרסומים בכל הנוגע להליכי יבוא וייצוא, שיעורי המס, האגרות וההיטלים, כללי הסיווג וההערכה של טובין, אלא גם להעמיד לרשות הקהילה כל מידע הרלוונטי בנוגע להליכי יבוא ויצוא.

 

כמו כן, על פי ההסכם, רשות המסים תידרש לבטל את ההסתייגות המופיעה באתר, לפיה המידע הקיים בו אינו מהווה תחליף להוראות החיקוק המשתנות מעת לעת ולפיכך, יש לנהוג משנה זהירות.,כך שכל אחד יוכל להסתמך על המידע המופיע באתר. הדבר יחייב פרסום של החלטות סיווג והערכת טובין, שכיום לא מתפרסמות כלל, או מתפרסמות באופן חלקי.

 

לדברי לבנת קיזנר, מנהלת המכללה העסקית של לשכת המסחר תל אביב והמרכז, "ההסכם המדובר מפשט את תהליכי הסחר מכל היבטיו. ישומו בישראל יפשט את תהליכי היבוא ויחסוך בעלויות ליבואן, דבר שעשוי להפחית בסופו של דבר את העלויות לצרכן הסופי". קיזנר מציינת כי "ההסכם יכנס לתוקף בישראל עם סיום ההיערכות של המכס הישראלי, בכלל זה עלייתה לאוויר של מערכת שער עולמי. ואנו מקווים שזה יעשה בהקדם לטובת כלל  ציבור הסחר הבינלאומי  "

 

בכנס ייקחו חלק ראשי המגזר העסקי, נציגים עסקיים ונציגים מכל משרדי הממשלה, אשר ידונו בין היתר בפישוט הליכי הסחר והייבוא לישראל,  רפורמות בבדיקות תקינה ובייבוא.

 

הכנס בנושא יבוא והורדת חסמים יתקיים במסגרת ארוע PORT2PORT והוא ייערך במקביל למליאה המרכזית של PORT2PORT ולתערוכה.