גודל גופן: א א א
×
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
מחשבוני המרה
שערי מטבע יציגים
תאריך עדכון: 21.02.2019
יחידות מטבע השער % שינוי
דולר 3.617 0
אירו 4.1057 +0.073
ליש"ט 4.7249 +0.204
100 יין 3.2675 +0.092
מחשבון המרה מט"ח
מחשבוני עזר
אורך שטח נפח משקל
cm
m
km
inch
foot
yard
mile
נקה
square cm
square m
square km
square inch
square yard
square mile
נקה
cc
litre
cubic m
cubic inch
cubic yard
gallon
נקה
kg
short ton
long ton
lb
oz
נקה
חישוב משקל נפחי
סידור עבודה בנמלים

לין: יש לבחון התפתחות חוקי ההגבלים העסקיים על כל ההיבטים

נשיא איגוד לשכות המסחר תוקף את הממונה על ההגבלים העסקיים בוועדת הכלכלה: ״חרגה מסמכותה כאשר הזמינה את אמזון לארץ בשעה שהמגזר העסקי בישראל מופלה לרעה״. הוסיף: בישראל מוקמת רשות על-רגולטורית אשר כמעט מבטלת את חופש הניהול העסקי
19.11.18 / 13:15
אוריאל לין
צילום: עינת לברון
אוריאל לין

בישיבה של ועדת הכלכלה בכנסת שהתקיימה היום בזמן דיון בהצעה להרחיב את סמכויות הרשות להגבלים עסקיים, תקף עו״ד אוריאל לין נשיא לשכות המסחר את הממונה על הגבלים עסקיים: ״הממונה כבר הספיקה להוכיח מדוע אסור לה להיות הרשות לקידום התחרות. היא הצהירה באופן פומבי שהיא מזמינה את אמזון להיכנס לישראל בתקופה שבה יש אפליות חמורות לרעת המגזר העסקי בישראל, מבלי שאפילו בדקה מה התוצאות של כניסת אמזון במצב זה. היא חרגה מסמכותה, ופגעה באובייקטיביות שלה לבצע את התפקיד, שכן אם היא מזמינה את אמזון לישראל, ואמזון נכנסת על פי הזמנתה, כיצד היא תוכל בעתיד לבקר את אמזון? אמזון תפגע במגזר העסקי או תפגע בהוראות חוק ההגבלים העסקיים. הממונה על הגבלים העסקיים במו ידיה מונעת מעצמה את האובייקטיביות הדרושה, חורגת מסמכותה ובכך תתרום להרס של הרבה מאוד עסקים בארץ״.

 

״הוועדה יכולה להוציא תחת ידה חוק חשוב וטוב, אבל אנו מוכרחים לראות את הדברים בראייה קצת יותר רחבה. יש הרבה סעיפים בחוק הזה שפוגעים בעקרונות היסוד של חוק חופש העיסוק. כולנו מבינים שצריך להגן על הצרכן, אך לא ניתן להפוך את המגזר העסקי כולו לחיילים של הרשות להגבלים עסקיים. הדבר סותר את יסודות המשפט של ישראל״.

 

לאור זאת, נועדו אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר ושרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים עם שרת המשפטים, והציגו בפניה את המגמה המתפתחת המרחיבה את סמכויות הרשות והופכת אותה לסוג של רשות-על רגולטורית. 

 

בדיון שהתקיים היום בוועדה הדגיש לין כי ״אסור לדון רק בהצעה של הרחבת הסמכויות העומדת בפני הוועדה. יש לדון ברביזיה כוללת של כל הוראות החוק ולבחון מחדש את מידת התאמתו לעקרונות המשפט בישראל, במיוחד כאמור באשר לכל הסעיפים הפוגעים בחוק יסוד חופש העיסוק״.

 

״לא ייתכן״, אמר לין, ״שללא כל תשתית ראייתית, ורק על סמך חשש, אנו נקנה לסמכות רגולטורית כלשהי במדינה את הכוח לתת הוראות למגזר העסקי מה לעשות, ומה לא לעשות. אלה הן סמכויות דרקוניות שאינן תואמות את תפיסות היסוד של ניהול הכלכלה בישראל. יש בהחלט להגן על הצרכן, אבל לא בדרך של שבירת כל עקרונות היסוד וזכויות המעסיקים״.

 

המגזין הדיגיטלי
גיליון 928
פייסבוק

×